Dnes je 26.septembra 2023, meniny má Edita

Sprchový kút nie je určený len pre malé kúpeľne

Sprchový kút býva vnímaný ako núdzové riešenie, hodiace sa iba do malých kúpeľní. To je však holý nezmysel. Často ho ako jedinú možnosť volia aj majitelia priestranných kúpeľní. Sprchovanie sa zmenilo na luxusný zážitok a v porovnaní s kúpeľom vo vani má veľa výhod!

Tvar podľa chuti!

Napriek zažitému označeniu už sprchové kúty nie sú záležitosťou len rohov miestností. V tvaroch sa fantázii medze nekladú. Obvykle býva na vybudovanie sprchového kúta využitá jedna alebo dve pevné steny, prípadne sú sprchy umiestňované do niky, ale výnimočné nie je ani umiestnenie v priestore. Pôdorys máva najčastejšie tvar štvorca, obdĺžnika, kruhového výseku a vo voľnom priestore môže mať podobu dokonca aj kompletného kruhu. V situáciách, kedy vás nijako neobmedzuje priestor ani financie, nastúpi riešenie šité na mieru.

Elegantné a zároveň praktické

S tvarom sprchového kúta ide ruka v ruke aj typ dverí. Klasikou sú dvere posuvné, ale veľmi elegantne vyzerajú tiež dvere pivotové, zalamovacie, jednokrídlové či dvojkrídlové. Odporúčame vyhnúť sa plastom, a to ako pri ráme, tak aj pri výplni. Omnoho viac vzdušnejším dojmom pôsobí kovový rám so sklenenou výplňou. Tá môže byť vyrobená z číreho alebo textúrovaného skla. Nemusíte sa báť, že by ste ju poškodili alebo sa o ňu poranili, je veľmi odolná. Veľkej obľube sa teší aj bezrámové riešenie sprchového kúta – v tomto prípade je bariéra medzi sprchujúcim sa a okolím takmer neviditeľná.

Veľmi obľúbené sú tiež neuzavreté sprchové kúty, takzvané walk-in, ktoré nie sú z jednej či dvoch strán ohraničené vôbec. Miestnosť opticky zväčšujú a dodávajú jej atraktívny nádych. Ich údržba je veľmi jednoduchá, pretože steny sú opatrené špeciálnou povrchovou úpravou, vďaka ktorej sa na nich neusadzuje vodný kameň.

Myslite na budúcnosť: bezbariérový vstup

Obrovskou výhodou sprchového kúta v porovnaní s vaňou je to, že môže byť kompletne bezbariérový, a teda pohodlný a bezpečný pre všetky vekové kategórie. Víťazí najmä u starších ľudí a u ľudí s obmedzenou mobilitou. Preliezanie okraja vane je v týchto situáciách neriešiteľným problémom. Ideálny je teda sprchový kút bez vaničky, kde odvod vody zaisťujú podlahové vpusty, žľaby či rohové odtoky. Toto riešenie je vhodné pre akúkoľvek veľkosť a tvar sprchového kúta, pôsobí čisto a nemá vysoké nároky na údržbu.

Bezbariérový vstup môžete zaistiť aj v prípade, že preferujete klasickú sprchovú vaničku so sifónom. Moderné produkty tohto typu znižujú svoju výšku a existujú aj vyhotovenia takzvane zápustné, teda v rovine s podlahou.

Sprchový kút

Sprcha vo dvojici? Nie je problém!

Dostatok miesta vo vnútri sprchového kúta je jedným z predpokladov komfortu, ktorý môže ponúkať. Ak vám to dispozície kúpeľne umožňujú, rozhodne vyberajte z tých väčších modelov. Tie bývajú obdĺžnikové, najčastejšie s veľkosťou 150 x 90 cm alebo 160 x 100 cm. Bez problémov tak poskytujú priestor pre zamilovanú dvojicu alebo pre všetky tri ratolesti, ktoré sa práve vrátili z ihriska.

Oáza relaxu a pohodlia

Kúpeľ vo vani je synonymom dokonalého relaxu. V sprche ho ale môžete zažiť tiež. Moderné sprchové hlavice či panely ponúknu jarný dáždik i prietrž mračien a hydromasážne boxy starostlivosť rôznym partiám tela. Prúdy vody v rôznej intenzite môžu vychádzať zboku a zhora, ale aj z podlahy zo špeciálnych dýz určených na masáž chodidiel. Sprchu je možné obohatiť aj o hru svetiel a tóny hudby. Pri tom všetkom nemusíte stáť. Kút je možné doplniť sedadlom, v prípade zníženej pohyblivosti aj ďalšími vyslovene bezpečnostnými prvkami – držadlami a pod.

Beevam

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie