Ako zmeniť ornú pôdu na stavebný pozemok?

Skôr ako postavíte dom, musíte vlastniť pozemok. Čo ak máte len ornú pôdu? V nasledujúcom článku vám odpovieme na otázku ako zmeniť práve ornú pôdu na stavebný pozemok.

2
7134
Photo by mali maeder from Pexels
Stavba na ornej pôde
Stavebný zákon hovorí, že na pozemku, ktorý je vedený ako orná pôda sa stavať nemôže. Na takúto stavbu by ste nedostali stavebné povolenie ani by následne neprešla kolaudáciou, čiže by vám nebolo vydané povolenie k užívaniu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ADAMS REALITY (@adams.reality),

Ako zmeniť ornú pôdu na stavebný pozemok?
Pokiaľ máte vyhliadnutý pozemok, na ktorom by ste chceli stavať, napríklad rodinný dom, ale tento pozemok je vedený ako orná pôda, jediná schodná cesta je jeho vyňatie z pôdnej evidencie na katastri, na ktorom je vedený.

Daný pozemok však musí splniť podmienky potrebné na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo byť v hraniciach zastavaného územia obce. Výnimkou z pravidla je iba prípad, keď pozemok, ktorý chcete z ornej pôdy preklasifikovať na stavebný pozemok, má výmeru do 5000 m2 a zároveň leží v zastavanom území obce. V tomto prípade bude stačiť stanovisko odboru okresného úradu.

Poplatky za zmenu klasifikácie pozemku sa odvíjajú od jeho polohy. Pokiaľ pozemok leží v zastavanom území obce, poplatok neplatíte. Ak sa však jedná o pozemok mimo tohto územia, platíte poplatok závisiaci od hodnoty danej pôdy.

stavba domu
Zdroj: unsplash.com

Pomohol vám tento článok lepšie porozumieť procesu zmeny ornej pôdy na stavebný pozemok? Máte otázky, ktoré sa týkajú vyňatia z katastra či poplatkov? Dajte nám vedieť v komentároch čo vás zaujíma.

Andrea

2 KOMENTÁRE

  1. Dobrý deň,
    Chcem sa opýtať aké sú teda tie podmienky, ktoré treba spĺňať pre trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu?

    • Milá Adriána, viac informácií ohľadom tejto témy vám určite rád zodpovie odborník na problematiku alebo právnik, ktorý sa téme venuje. Ďakujeme za pochopenie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto