Dnes je 30.novembra 2022, meniny má Ondrej/Andrej

Rastliny okrasné listom. Ktoré to sú a čo je o nich dobré vedieť?

Izbové rastliny

Medzi najčastejšie vyskytujúce sa izbové rastliny okrasné listom patria Zamiokulkas, Sansevieria, Monstera, Musa (Banánovník), Calathea/Stromanthe/Ctenanthe. Väčšina z týchto rastlín k nám prišla z trópov, preto im treba zabezpečiť adekvátne podmienky, aby sa im darilo. Odborník na rastliny okrasné listom nám prezradil pár dobrých tipov, ako sa správne starať o zdravie a krásu týchto rastlín a aj to, kde sa rastlinkám v interiéri najviac darí.

biela v interiéri a zelené rastliny kvitnúce listom
Autor fotky: Huy Phan na Pexels

Slovami odborníka

Zamiokulkas a Sansevieria patria takmer k nezničiteľným rastlinám. Okrem občasného prihnojenia a utretia listov handrou namočenou v odstátej vode nepotrebujú takmer nič iné. Nie sú náročné ani na svetlo a relatívne ľahko sa rozmnožujú. Okrem iného je Sansevieria vhodná aj do spálne nakoľko čistí vzduch tým, že na seba viaže toxíny najmä formaldehyd.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Patráš (@miindzii),

„Osobne radím Zamiokulkas a Sansevieriu do kategórie pomalšie rastúcich rastlín, oproti Musa a Calathea/Stromanthe/Ctenanthe. Hoci sú užívateľsky o trošku náročnejšie, odvďačia sa rýchlym rastom a sýtou zelenou farbou, ktorá pôsobí upokojujúco. Dobre sa im darí v teplých bytoch treba si však dať pozor na suchý vzduch. Dôležité je ich často rosiť a zabezpečiť im vlahu aj cez listy.“

Vedeli ste, že..?

„Musu, známu ako Banánovník, treba raz za čas preventívne postriekať aj roztokom proti roztočom. Jeho listy sú totiž sladké a pre roztoče je to pochúťka“. V ideálnych podmienkach je Banánovník schopný zarodiť aj u vás v byte. Ale keďže Banánovník je najväčšia bylina na svete, v prípade, že zarodí, rastlina uhynie. Predtým si určite vytvorí dostatok nových výhonkov, ktoré je možné rozsadiť a mať tak opäť nové rastliny.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Patráš (@miindzii),

Calathea na rozdiel od Banánovníka obľubuje menej svetla. Treba myslieť na to, že na priamom svetle stráca svoju pestrú kresbu a následne bledne. “Pre mnohých je to najkrajšia izbová rastlina práve vďaka charakteristickej kresbe, preto je lepšie ju situovať do tieňa.”

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Terry ILS (@tils_plant_therapy),

Ak sa vám zdá starostlivosť o izbové rastliny predsa len náročná, neprehliadnite exotickú rastlinu Tillandsiu, ktorá zaručene prežije váš nezáujem.

Monstera si opäť nachádza miesto v našich obývačkách. Je to plazivá liana z tropických krajín, takže si môžete sami určiť smer jej rastu. Je pestovateľsky nenáročná a odvďačí sa atypicky vykrojenými listami, ktoré môžu narásť do obrovských rozmerov. Dokonca sa ľahko rozmnožuje rezom pod kĺbikom a dostatok svetla jej spôsobuje výrazné perforovanie listov. Starostlivosť o ňu nie je náročná a je zaujímavým doplnkom predovšetkým v priestrannejších miestnostiach. Nie nadarmo sa jej hovorí skvelá!

krásna zelená rastlina kvitnúca listom monstera pri plastovom okne
Autor fotky: Inga Seliverstova na Pexels

Rastlín je samozrejme ďaleko viac, toto sú tie najčastejšie videné zelené rastliny okrasné listom v domácnostiach. Zelený interiér vie byť skutočne štýlový. Vhodne zvolenými izbovými rastlinami podčiarknete krásu svojho interiéru a zároveň prečistíte vzduch zástupcami flóry.

Miňo

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 7x
  • 4x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie