NASA: Izbové rastliny dokážu pohltiť toxíny!

Od detstva nás rodičia a profesori v školách učia, aké dôležité sú rastliny pre kvalitu vzduchu a tvorbu kyslíku. Ale ako je to v skutočnosti? Dokážu rastliny skutočne filtrovať nečistoty vo vzduchu a ako áno, tak ako efektívne?

0
516

Presne týmito otázkami sa zaoberala spoločnosť NASA spolu s asociáciou ALCA. V roku 1989 vytvorili štúdiu, ktorá v originálnom znení nesie názov „NASA Clean Air Study” v preklade Štúdia o čistote ovzdušia. Podstatou tejto štúdie bolo zistiť, či majú izbové rastliny schopnosť filtrovať toxíny, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. Ide o benzén, formaldehyd, trichlóretylén, xylén, toluén a amoniak. Celú štúdiu si môžete prečítať na stránke NASA v anglickom jazyku tu.

Prečo by nás to malo zaujímať ?

Je štatisticky dokázané, že najviac času trávime v interiéri, a to platí aj pre milovníkov prírody. A aj keď ste ten najväčší pedant a máte domácnosť a kanceláriu stále krásne čistú, nevyhnete sa toxínom, ktoré poletujú vo vzduchu. Bežný človek je denne vystavený asi 6 000 chemikáliám. Vrátane oslabenia imunity, prinášajú tieto toxíny aj mnohé ďalšie negatívne vplyvy na ľudský organizmus, ktoré sa však môžu meniť od ich koncentrácie v ovzduší a doby, počas ktorej sme im vystavení.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Homes|House|Luxury|Mansions (@grand_interiors_),

Negatívne účinky toxínov na organizmus

Benzén spôsobuje podráždenosť, bolesti hlavy, slabosť, poruchy trávenia a je radený ako karcinogén.

Formaldehyd zapríčiňuje bolesti hlavy, ťažkosti s dýchacími cestami a astmu.

Trichlóretylén vyvoláva búšenie srdca, vysoký krvný tlak a srdcovú arytmiu.

Xylén má za následok arytmiu srdca, malátnosť, ohrozuje obličky, dráždi dýchacie cesty a tráviaci systém.

Toluén spôsobuje malátnosť, otupenosť, poruchy dýchacích ciest a závrate.

Amoniak vyvoláva problémy dýchacích ciest a má zlý vplyv na sliznicu očí.

Umiestnením rastlín do interiéru, si nie len skrášlite prostredie, kde trávite najviac času, ale prispejeme aj k ochrane Vášho zdravia. A nakoľko je zdravie len jedno, prinášame Vám výslednú tabuľku izbových rastlín a informácie o tom, aké toxíny filtrujú. Dbajte však na to, že niektoré z rastlín môžu byť pre Vašich domácich miláčikov toxické.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Homes ⚫️ Mansions ⚫️ Houses (@housesaddictive),

Aké rastliny máte doma vy?
Zdieľajte článok so svojimi priateľmi a informujte ich o tom, ktoré rastlinky sú pre nich vhodné, alebo nám napíšte vaše skúsenosti a postrehy do komentára.

Baška

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto