Nerozčuľujte sa zarosenými oknami. Existujú super riešenia!

Je tu jeseň a s ňou chladnejšie dni, ktoré prinášajú aj rosenie okien v našich domácnostiach. Nejde len o estetický nedostatok, problém nastáva, ak sa tak deje dlhodobo a domov navštívia plesne. Ako tomu predísť?

0
79
mladé dievča stojace za zaroseným oknom
Photo by Free-Photos od Pixabay
Prečo sa okná rosia?

Akonáhle sa vonku ochladí, môžeme pozorovať na našich oknách kvapky vody. Problém je, ak táto voda steká, my s tým nič nerobíme a na stenách sa postupne tvorí nežiaduca pleseň. Ak už pleseň máte, zbavte sa jej raz a navždy!

Ale poďme pekne od začiatku. K roseniu dochádza preto, lebo vzduch dokáže pri určitej teplote absorbovať len isté množstvo vody. Hovoríme o rosnom bode.

Ak je vzduch nad týmto bodom, vzniká vyzrážanie na najchladnejších plochách – teda na oknách, skle v kúpeľni, obkladoch ap. Čím vyššia je teplota vzduchu, tým viac vlhkosti sa v ňom drží.

mladá žena stojaca pri okne a hľadiaca do diaľky
Photo by Tatiana on Pexels
Okná sa rosia z viacerých strán

Najbežnejšie je rosenie okien. Okná sa môžu rosiť z exteriéru, v strede medzi sklami a z interiéru. Exteriérové rosenie je neškodné. Nastáva napríklad vtedy, ak je okno vychladené nočnou teplotou a zasvieti na neho ranné slniečko. Ide o dôkaz, že okno izoluje správne.

Rosenie medzi sklami okna súvisí s problémovým oknom. Ak vlhkosť dokáže preniknúť medzi sklá, ide o chybu v tesnení a je potrebné volať odborníka.

Vnútorné rosenie vzniká hlavne v zimných mesiacoch a príčinou je nízka teplota na vnútornom povrchu okna a veľká vlhkosť v byte. Čo robiť v tomto prípade?

Pravidelne a vhodne vetrajte

Ak si myslíte, že otvorenie vetračky na dlhší čas, je ten ideálny spôsob vetrania, vyvedieme vás z omylu. Najmä v zime je vhodné práve úplné otvorenie okna alebo balkónových dverí na približne 5 minút. Vzduch v miestnosti sa vymení, ochladí a zbaví nežiaducej vlhkosti. Ideálna vlhkosť by mala byť okolo 50 %.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa My Ugly City (@myuglycity),

Čo ešte pomôže pri eliminovaní nežiaducej vlhkosti?
Odkryte radiátor 

Ak radiátor zakryjete (napr. veľkou parapetnou doskou), teplý vzduch sa nedostane k oknu a bráni jeho zohriatiu.

Vytiahnite žalúzie, odhrňte závesy

Žalúzie, ktoré sú namontované z vnútornej strany okna, obmedzujú prúdenie vzduchu. Keď je zima, radšej ich vytiahnite.

Kúpte si sušičku alebo využite sušiareň

Ak už sušičku prádla máte, viete, koľko vody z nej po každom sušení vylievate. Tá by v prípade sušenia prádla na sušiaku v byte cirkulovala v priestore a vytvárala vlhkosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌵 Lucie Feriková 🌵 (@luciferikova),

Pozor na kvety

Izbové rastliny sú síce skvelým bytovým doplnkom, ale tým, že zvyšujú vlhkosť vzduchu v miestnosti, spôsobujú aj rosenie okien. Znížte ich počet.

Zabráňte vlhkosti v byte

Okrem predchádzajúcich rád, môžete využiť pohlcovač vlhkosti, pri varení zapnúť digestor, pri sprchovaní zatvoriť dvere na kúpeľni alebo nainštalovať účinný spôsob odvetrávania. Nábytok odtiahnite ďalej od steny, aby vzduch v miestnostiach mohol prúdiť.

Bojujete aj vy so zarosenými oknami? A vedeli ste, že ideálna teplota v byte by mala byť len niečo cez 20 °C?

Ak máte overené rady, ako sa vyhnúť roseniu okien alebo skiel v kúpeľni, sem s nimi. Budeme vďační za každý nápad.

MiMo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto