Riasoguľa je jedna z najnenáročnejších rastlín aj symbol lásky

Pestovateľské podmienky pre izbové rastliny môžu byť častokrát dosť náročné. Okrem vody a svetla potrebujú rastliny kvalitné hnojivo, správnu vlhkosť ovzdušia a dobré umiestnenie. Izbové rastliny si treba voliť na základe svojich zručností. Izbové rastliny do domácnosti môžu mať rozličnú podobu. Ak chcete výraznú rastlinu, ktorá nebude náročná na pestovanie, zvážte riasoguľu. Aká legenda sa s ňou spája, prečo ju mať doma a ako sa o ňu starať?

0
247
malé domáce zvieratko pred akváriom s rybičkami
Photo by Irina_kukuts on Pixabay
Riasoguľa – Morimo gulička

Jedná sa o sladkovodnú rastlinku, ktorá pripomína mach. Nesie taktiež názvy ako Aegagropila linnaei, marimo guľôčka, moss ball. Riasogule zvládne pestovať ktokoľvek. Do interiéru perfektne pasujú a krásne ho dotvoria. Riasogule boli objavené na dne japonských jazier, horských jazerách v Rusku aj na Islande. V súčasnosti predstavujú modernú a štýlovú dekoráciu.

Nedávno sme vám priniesli článok aj o netradičnom pestovaní rastlín dole hlavou a bez črepníka. Prečo je kokedama trendy?

V prírode

Riasogule sa v jazerách bežne gúľajú po dne a nabaľujú na seba drobné čiastočky. Hoci rastú veľmi pomaly (cca 0,5 cm), vo voľnej prírode dosahujú aj 30-centimetrový priemer.

V interiéri

Bolo by škoda pestovať túto atypickú rastlinu v nepriehľadných sklenených akváriách. Keďže sú to sladkovodné rastliny, je potrebné ich ponoriť do studenej, sladkej vody. Nezaškodí im dažďová či filtrovaná voda ani voda z vodovodného kohútika. V akváriu či inej sklenej nádobe je možné pestovať viacero riasogúľ naraz. Dokonca sa môžu pestovať aj v akváriu s rybičkami. Nešpinia prostredie a krásne dotvoria vodné prostredie.

Ak máte záľubu v exotických rastlinách, neprehliadnite článok o Tillandsii. Táto vzdušná rastlina na rozdiel od riasogule potrebuje len pár kvapiek vody. Bonusom je, že prežije váš nezáujem skutočne dlhú dobu!

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sacred Elements (@sacredelements)

Udrží si pekný tvar keď…

Rastlinku z dna jazera treba umiestniť na menej osvetlené miesto. Predsa len vo svojom prirodzenom prostredí slnečných lúčov nemajú veľa. Počas letných dní je vhodné meniť vodu každý týždeň. V iných ročných obdobiach stačí vodu vymeniť raz za 2 týždne. Pri čistení akvária či inej sklenej nádoby môžete riasoguľu poumývať pod tečúcou vodou. Zachová si tak pekný okrúhly tvar.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Noinae_fishtank (@noinae_fishtank)

Symbol večnej lásky

Táto krásna rastlina je v Japonsku považovaná za symbol lásky. Jedna legenda tvrdí, že riasogule sú dvaja zaľúbenci, ktorí sa pri úteku utopili v jazere a ich duše sa premenili práve na tento druh rastlinky. Podľa legendy sa už naveky budú spolu plaviť po dne hladiny. Ktovie čo je na tejto večnej láske pravdivé 🙂

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa nop only plants (@noponlyplants)

Napíšte nám do komentára, čo vy hovoríte na tieto vždy mokré rastlinky a ich jednoduchú údržbu. Riasogule – marimo gule sú už bežné aj u nás. Sú krásnym interiérovým doplnkom, ktorým sa bude dariť v detskej izbe, kancelárii aj chodbe. Vyskúšajte a dajte nám vedieť.

Morena

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto