Novinka z Japonska
Kokedama pochádza z Japonska a je to akýsi „vzdušný bonsaj“. Nijak sa nelíši od rastlín v črepníku a pri jej výrobe je dôležité zvoliť správny druh rastlín. Zväčša sa používajú orchidey, paprade, šplhavnice, filodendróny, bonsaje, fikusy. Vzdušná záhrada v podobe kokedamy je hitom pestovania interiérových rastlín. Podobne ako rastliny okrasné listom, dokáže kokedama skvalitňovať životnú úroveň v interiéri a zútulniť ho.
V minulom článku sme sa venovali novinkám v oblasti pestovania interiérových rastlín. Neprehliadnite články od odborníka, ktorý sa problematikou izbových rastlín zaoberá!
Ako si kokedamu vyrobiť?
Na kokedamu môžeme použiť prakticky akúkoľvek menšiu rastlinu (vhodnejšie sú rastliny vlhkomilné a tie, ktoré nemajú rady priame slnko). Okrem substrátu vhodného pre danú rastlinu, potrebujeme ešte japonský íl „keto“, prípadne rašelinu, ktorá nám celú hmotu pekne spojí a pár šikovných rúk.
Ak sa vám páčia exotické a nenáročné rastlinky, iste neprehliadnite ani Tillandsiu. Vieme, čomu sa treba pri jej pestovaní vyhýbať!
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Postup
Začneme tým, že zo zmesi substrátu a ílu spravíme pravidelnú guľu. Ak sa nám hmota rozpadá, ešte viac ju navlhčíme. Rozdelíme ju na polovice, medzi ktoré vložíme korene rastliny. Obe polovice spojíme a takto vytvorenú guľu už s koreňmi obalíme do navlhčeného machu. Vyformujeme ho tak, aby priľnul na koreňový obal. Celé to previažeme rybárskym silonom, prípadne textilným povrázkom (ten ale treba častejšie preväzovať, nakoľko rýchlejšie podlieha skaze).
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Takto vytvorenú kokedamu si môžeme zavesiť alebo vložiť do misky. Bude skrášľovať priestor a iste zaujme aj vašu návštevu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ako sa o Kokedamu starať?
Starostlivosť sa nijak nelíši od starostlivosti, akú by sme rastline venovali, keby bola zasadená v črepníku. Ak sa rastlina bežne rosí, rosiť ju budeme aj teraz.
Keď povrchový mach preschne, ponoríme ho celý na 15 minút do nádoby s odstátou vodou (najvhodnejšia je dažďová voda) a necháme odkvapkať. Takto napitú rastlinu môžeme opäť zavesiť.
V teplých miestnostiach treba machovú guľu „zalievať“ častejšie, nakoľko rýchlejšie vysychá.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pevne veríme, že tento ľahký návod vám pomohol pri tvorbe vašej prvej kokedamy – atypickom spôsobe pestovania rastlín. Počas sychravých dní budeme mať viac času venovať sa svojim interiérovým rastlinám. Pustíte sa do tejto kreatívnej tvorby aj vy? Napíšte nám!
Miňo
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.