Dnes je 29.mája 2023, meniny má Vilma

Poradíme vám, ako získať bývanie v roku 2021

Vyberte si vhodnú lokalitu

Lokalita je jedným zo základných kritérií, ktoré treba pri kúpe nehnuteľnosti zvažovať. Jej výber závisí od niekoľkých faktorov. Napríklad, ste mladá rodina? V tom prípade je pre vás najvhodnejšia lokalita so škôlkou, základnou školou či detským ihriskom v blízkosti. Čím lepšia občianska vybavenosť, tým lepšie. Samozrejme, poteší aj pohľad na pekné okolie blízkosti prírody.

Neuškodí tiež dostatok možností využitia voľného času. Možno zo začiatku na to nebudete prihliadať, no postupom času ich nedostatok začne prekážať. Nikto predsa nechodí rád za svojimi záľubami príliš ďaleko.

V prípade, že nie ste mladá rodina, je výhodné brať kúpu nehnuteľnosti ako investíciu do budúcnosti za účelom zisku. Tento model investovania si získava čoraz väčšiu obľubu aj na konzervatívnom Slovensku a už dávno nie je výsadou iba bohatých developerov.

Tip

Stanovte si svoj finančný strop. A to nielen na samotnú kúpu nehnuteľnosti, ale aj na jej prípadnú rekonštrukciu. Dostanete sa rýchlo do obrazu, nad ktorými bytmi, prípadne domami má význam premýšľať a ktoré sú už nad vaše finančné možnosti. Nezabudnite si ale nechať menšiu finančnú rezervu na prípadné opravy v budúcnosti.

Financovanie

Aj napriek prebiehajúcej koronakríze a tým aj výpadku financií u mnohých obyvateľov, sa očakávaný pokles cien nehnuteľností nedostavil. Ceny nehnuteľností, najmä existujúcich, rastú podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky vysokým tempom. Žiaľ, nie je predpoklad, že by sa to v blízkej budúcnosti zmenilo.

Muž s tabletom v ruke
Zdroj foto: Photo by Adeolu Eletu on Unsplash

Preto, pokiaľ sa nachádzate v situácii, že potrebujete vlastné bývanie, nie je čo váhať. Teraz je ten správny čas. A to najmä z dôvodu, že aj napriek ekonomickým dôsledkom koronakrízy, sa úrokové miery hypotekárnych úverov stále držia na historickom minime.

Financovanie prostredníctvom hypotéky je v súčasnosti najvýhodnejšie. Pochopiteľne, pokiaľ nemáte k dispozícii vlastné finančné prostriedky. Istú finančnú rezervu ale budete potrebovať aj tak, pretože výška poskytovaných hypotekárnych úverov je spravidla priemerne do výšky 80 % z ceny nehnuteľnosti.

Vedeli ste, že…

… podľa údajov NBS tvoria hypotekárne úvery viac ako polovicu z celkového finančného objemu poskytovaných úverov?

Hypotekárny úver – podmienky

Podmienky schválenia hypotekárneho úveru sa pre rok 2021 nemenia. Základnou podmienkou je založenie nehnuteľnosti. A to buď existujúcej, ktorú vlastníte, alebo ktorú plánujete hypotekárnym úverom financovať. Aké sú ďalšie? Prinášame vám krátky zoznam:

  • vek od 18 do 65 rokov
  • slovenské občianstvo alebo trvalý pobyt na Slovensku
  • dostatočný a pravidelný príjem
  • bonita
  • pozitívna úverová história

Banky poskytujú hypotekárne úvery klientom aj na základe posudzovania kľúčových finančných parametrov. Napríklad posudzujú pomer ročných priemerných výdavkov súvisiacich so zadlžením voči čistému mesačnému príjmu (maximálne do 60 %). Výška celkového zadlženia pritom nesmie prekročiť 8-násobok čistého ročného príjmu klienta.

Miniatúra domčeka a kľúče
Zdroj foto: Photo by Tierra Mallorca on Unsplash
Navštívte realitnú kanceláriu

Návšteva realitnej kancelárie určite nie je zlým nápadom. Kúpiť nehnuteľnosť síce môžete aj sami, avšak v tom prípade podstupujete isté riziko. Využitie služieb realitnej kancelárie vám zaručí, že celý proces prebehne hladko, rýchlo a bez zbytočných komplikácií.

V každom okresnom meste a okolí existuje množstvo realitných kancelárií a skúsených realitných maklérov, ktorí vám s nájdením a kúpou vlastného bývania dokážu pomôcť rýchlo a na vysokej profesionálnej úrovni.

Muž sediaci za stolom s notebookom a perom
Zdroj foto: Andrea Piacquadio na Pexels

Ako klient realitnej kancelárie dostanete komplexné služby, ktoré zahŕňajú napríklad 3D vizualizáciu nehnuteľnosti či úplné odbremenenie od administratívnej činnosti v súvislosti s kúpno-predajnou zmluvou a zápisom do katastra nehnuteľností.

Bonusový tip

Podrobný zoznam realitných kancelárií na Slovensku nájdete na stránke nehnutelnosti.sk.

Služby advokátskej kancelárie

Pri samotnej kúpe nehnuteľnosti môžu nastať nepredvídateľné problémy. Šikovný realitný advokát však dokáže eliminovať všetky prípadné riziká, ktoré bez právnického vzdelania nemusíte postrehnúť. Minimálne sa tak dokážete vyhnúť riziku uzavretia pre vás nevýhodnej kúpno-predajnej zmluvy.

Advokátska kancelária vás tiež zbaví možných nepríjemností v súvislosti s prevodom finančných prostriedkov, zápisom do katastra či konečným prepisom vášho vysnívaného bývania. Prípadné pochybenie v tomto smere by vás dodatočne mohlo stáť nemálo peňazí.

Rady na záver

Napriek tomu, že ceny nehnuteľností rastú aj v roku 2021, je zaobstaranie si vlastného bývania výhodné. A to najmä z dôvodu nízkej úrokovej miery hypotekárnych úverov. Ak zvažujete vlastné bývanie, neoplatí sa váhať. V budúcnosti je možné, že miera úrokovej sadzby bude rásť.

Vyhliadnutú nehnuteľnosť si dobre preverte. Treba si všímať nielen veci viditeľné na prvý pohľad, ale musíte zohľadniť aj technické a zdravotné parametre. Napríklad si dajte pozor, aby ste neprehliadli pleseň spôsobenú nadmernou vlhkosťou.

Rovnako nezabudnite preveriť právny stav nehnuteľnosti. Je veľmi dôležité vedieť, či kupujete nehnuteľnosť od skutočného majiteľa, alebo či nie je zaťažená nejakým vecným bremenom.

Beevam

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 8x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie