Čo si predstaviť pod pojmom hrubá stavba?

Pojem hrubá stavba je často používaný napríklad pri stavbách domov na kľúč, alebo pri vypočítaní približnej ceny projektovanej stavby. To, čo za hrubú stavbu môžeme považovať, však nie je pevne stanovené a často sa to líši od firmy k firme.

0
28
Moderný dom
Zdroj foto: Photo by Bernard Hermant on Unsplash
S oknami alebo bez?

Do hrubej stavby väčšinou nepatria tie časti domu, ktoré by sme mohli považovať za dizajnové, teda súčasti interiéru ako sú podlahy, dvere alebo sanita. 

Naopak do hrubej stavby určite patria obvodové aj nosné steny, strecha vrátane izolácie, stropy, nenosné priečky. Pokiaľ je v dome plánovaný krb, tak aj komín s prípravou. Veľa firiem ráta do hrubej stavby aj okná s dverami, no nie je to pravidlo a často sú hrubé stavby bez okien a dverí. Základová doska je tiež väčšinou súčasťou hrubej stavby, neplatí to vždy, najmä pri skladaných domoch. Jednotlivé firmy ponúkajú aj možnosť navoliť si, čo od hrubej stavby požadujete. 

Stavba domu
Zdroj foto: Thanate Rooprasert on Shutterstock

Za štandard sa považuje aj zavedenie všetkých sietí, teda elektriny, vody či plynu. V prípade elektriny ide o prípravu bez zásuviek, ktoré si väčšinou už podľa vkusu kupuje nový vlastník. 

Ako vidíte, rozsah hrubej stavby je naozaj veľký, preto je si dobré pri objednávke firmy presne zmluvne stanoviť, čo vám za požadované peniaze dodá a čo už vo vašom prípade pod hrubú stavbu nebude spadať.

Matej

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto