Dnes je 28.novembra 2023, meniny má Henrieta

Vykúzlite si doma dokonalú vianočnú atmosféru

Čo sa dozviete?
 • Ako sa starať o vianočný stromček v kvetináči
 • Všetko o alternatívnych vianočných stromčekoch
 • Ako si vyrobiť stromček z vianočných gúľ
 • Tipy na pohodlné posedenie
 • Šikovné spôsoby, ako si prevoňať a rozžiariť interiér
 • Recept na chutný bonus na záver
Vianočný stromček v kvetináči

Základom vianočnej atmosféry je vôňa ihličia. Ak si neviete predstaviť Vianoce bez živého vianočného stromčeka, môžete siahnuť po stromčeku v kvetináči. Takýto stromček vám pri správnej starostlivosti vydrží omnoho dlhšie ako ten v stojane. Ako sa oň teda starať a tešiť sa z dokonalej vône Vianoc?

Na správnu starostlivosť myslite už vtedy, keď stromček kupujete. Aby stromček nedostal teplotný šok, musí sa u vás doma aklimatizovať. Po tom, ako ho prinesiete z obchodu, umiestnite stromček do chladnejšej miestnosti s dostatkom svetla. Tam ho nechajte aspoň jeden deň. Až potom ho dajte do teplejšej miestnosti.

Stromček nedávajte do blízkosti krbu, kachlí či radiátora. Aby stromčeku nevyschli korene a neopadalo mu ihličie, nezabudnite ani na pravidelné polievanie.

Keď nie je miesto na klasický vianočný stromček

Ak máte doma málo miesta, alebo chcete tento rok skúsiť niečo nové, siahnite po alternatívach vianočného stromčeka. Niekoľko dizajnových možností vám ukážeme aj my!

Vetvičky

Prvou alternatívou pre všetkých, ktorí si stále chcú užívať vôňu ihličia, sú vetvičky na stene. Stačí ich narezať na správnu veľkosť a pripevniť na stenu. Ak by ste radi vedeli, ako na to, čítajte ďalej a dozviete sa aj presný postup.

Čo budete potrebovať?

 • Dlhšie ihličnaté vetvičky
 • Klinčeky
 • Kladivo
 • Meter
 • Vodováha
 • Ceruzka
 • Nožnice

Ako na to

 • Vetvičky si nastrihajte od najväčšej po najmenšiu tak, aby poukladané nad seba tvorili tvar stromčeka. Ak chcete byť presní, použite pri meraní i meter. Najdlhšia vetvička bude tvoriť spodok stromčeka a najkratšia jeho špičku. Teraz prichádza na rad meranie a značenie vášho budúceho stromčeka na stene. Vetvičky by mali byť položené na klinčekoch v stene. Pri každej vetvičke si namerajte jej presnú dĺžku a zaznačte body pre klinčeky na jej koncoch a v strede. Pri dlhších vetvičkách použite klinčekov pokojne viac. Budú tak držať tvar a nespadnú. Aby boli vo výsledku v rovine, pomôžte si i vodováhou.
 • Do zaznačených bodov pribite klinčeky tak, aby z časti vyčnievali. Následne môžete na klinčeky položiť vetvičky a 2D vianočný stromček z ihličia máte hotový.
 • Ozdobiť ho môžete ľahšími dekoráciami podľa vášho vkusu.
Vianočný stromček na stene
Zdroj foto: LightField Studios on Shutterstock
Drevo, girlandy, fotografie

Podobne si môžete vyrobiť stromček na stene z girlandy. Rozdielom je, že na klinčeky nebudete ukladať vetvičky, ale použijete ich na zachytenie girlandy. Tá môže byť akejkoľvek farby a materiálu. Trendom sú aj svetelné girlandy, ktoré upútajú pozornosť a rozžiaria celý interiér.

Na klinčeky môžete pripevniť aj obyčajný jutový povrázok a vytvoriť si originálny vianočný stromček z fotografií. Ak máte radi drevo, skúste vymeniť ihličnaté konáriky za obyčajné drevené. Tie budú vyzerať tiež skvelo napríklad v minimalistickom priestore.

Tip od nás: Rovnako sa nebojte rôznych kombinácií. Konáriky vyzerajú skvelo so svetielkami. Aj fotografie vyniknú so svetielkami oveľa lepšie.

Pre knihomoľov

Ak ste milovníkom kníh a nebojíte sa aj netradičných vianočných dekorácií. Môžete si rýchlo a jednoducho vytvoriť stromček z kníh. Na pevnom a rovnom základe poukladajte knihy do väčšieho kruhu. S každým ďalším radom kníh kruh zmenšujte až kým nevznikne stromček. Na záver môžete váš stromček obmotať svetielkami. Výhodou je, že takýto stromček vás nemusí stáť ani eruo a po Vianociach ho jednoducho odložíte do poličky s knihami. Pri jeho stavaní si dajte pozor iba na to, aby bol stabilný a nespadol.

Minimalizmus

Trendom posledných rokov je stromček, ktorý sa skladá takmer výlučne z vianočných gúľ. Ako si ho vyrobiť doma sa dozviete s nami.

Čo budete potrebovať?

 • Vianočné gule (rôzne veľkosti)
 • Tavná pištoľ
 • Polystyrénový kužeľ
 • Akrylová farba
 • Štetec
 • Novinový papier

Ako na to

 • Všetko potrebné si prichystajte na pracovnú plochu, ktorú si chráňte novinovým papierom. Polystyrénový kužeľ si pomocou štetca natrite akrylovou farbou. Voľba farby je len na vás. Riadiť sa môžete farbami gúľ, ktoré ste si pre tento projekt vybrali. Inou možnosťou je siahnuť po tmavozelenej farbe, ktorá bude evokovať klasický stromček. Aj keď väčšinu povrchu budú pokrývať gule, je dôležité, aby podklad, ktorý bude občas viditeľný, nenarúšal estetiku výrobku.
 • V tejto fáze prichádza na rad tavná pištoľ a lepenie vianočných gúľ. Kužeľ začnite po celej ploche pokrývať guľami od spodnej časti smerom navrch. Najskôr pracujte s väčšími guľami. Medzery medzi nimi potom vyplňte tými menšími.
 • Farebné kombinácie a rozmiestnenie farieb je len na vás. Vytvoriť si môžete minimalistický jednofarebný stromček alebo extravagantný kúsok plný farieb.
 • Rovnako je na vás aj výška a veľkosť stromčeka. Záleží len na tom, aký kužeľ použijete.

Ak rozmýšľate, aké farby vybrať na tento vianočný stromček, inšpirujte sa trendami tohto roka v našom článku.

Tip od nás: Pre milovníkov prírodných materiálov a jednoduchosti existuje možnosť vyrobiť si podľa tohto istého postupu stromček plný šišiek, ktoré si prinesiete z prechádzky.

Pohodlie pri vianočných rozprávkach

Vianočná pohoda je spojená aj s pozeraním vianočných filmov a rozprávok. Myslite na to aj pri výbere praktických dekorácií na kreslo či sedačku. Ak chcete, aby ste si chvíle pred televíziou vychutnali na maximum, zvoľte si pohodlné teplé deky a vankúše. Trendom posledných rokov sú veľké deky z merino vlny. Tento prírodný materiál sa pri správnej starostlivosti môže stať hlavnou hviezdou vašej sedačky. Jej vlastnosti oceníte hlavne počas dlhých a chladných večerov. Ak si automaticky predstavíte bielu farbu, nemusíte sa báť. Na trhu nájdete celú škálu farieb merino vlny.

Tento rok nešliapnete vedľa, ak siahnete po tmavých odtieňoch modrej či zelenej. Trendom je aj žltá, terakotová či neutrálne farby. Pri výbere doplnkov si však dávajte pozor, aby ladili so sedačkou. Rovnako sa riaďte heslom, že menej je niekedy viac. Preto nekombinujte viac ako tri farby. Vkusne vyzerá, ak zladíte Jednu či dve výraznejšie farby s neutrálnymi. Vyhrať sa môžete s rôznymi odtieňmi farieb, veľkosťami a vzormi.

Pohár
Zdroj foto: Julia_Martyniuk on Shutterstock
Vôňa Vianoc

Zachumlaní v deke pri vianočnom stromčeku. Poviete si, čo ešte chýba vianočnej atmosfére. Skutočné zázraky dokážu vonné sviečky či oleje. K Vianociam neodmysliteľne patrí vôňa škorice, ihličia, perníkov či pomarančov. Vyberte si tú, ktorá vyčaruje úsmev na tvári a vianočnú pohodu vám. Ak nemáte krb alebo kachle a radi by ste si vychutnali zvuk praskajúceho dreva, riešením je vonná sviečka s dreveným knôtom.

Svičky
Zdroj foto: X-tina on Shutterstock

Na našom webe nájdete niekoľko inšpirácií, ako si vyrobiť sviečku s dreveným knôtom či sviečku z včelieho vosku.

Inou možnosťou je i obľúbený difuzér, ktorý nielen, že prevonia celý interiér, pomôže i so suchým vzduchom v byte. Aj keď ide o praktický kúsok, na trhu nájdete množstvo dizajnových prevedení, ktoré určite zapadnú aj do vášho interiéru. Difuzér s tyčinkami je ďalšou voľbou, ktorá sa bude starať o vôňu vo vašom dome po celý deň. Je nenápadnejší ako klasický difuzér a možno aj preto sa teší stále väčšej obľube. Nebojte sa z neho spraviť štýlový doplnok.

Pre rýchle prevoňanie interiéru siahnite po vôňach v rozprašovači. Pri dnešných možnostiach určite nemusíte siahať po umelých vôňach. Vyberte si príjemnú prírodnú vôňu a ušetrite aj životné prostredie.

Posledným z našich tipov je pomarančová kôra, ktorú môžete dať do blízkosti radiátora. Tento trik našich babičiek je zaručene prírodný a ekologický.

Tip od nás: Nič sa však nevyrovná vôni vianočných zákuskov, ktoré sa pečú v rúre. Vychutnajte si aj tieto momenty počas adventu plnými dúškami.

Rozžiarený advent

Mihotavé plamienky sviečok rozžiaria nielen adventný veniec, ale i celú miestnosť. Na výber máte nespočetné množstvo možností farieb, tvarov, veľkostí a vzorov. Na ceste za sviatočnou atmosférou by vám však mohli pomôcť aj svetielka. Reťaz zo svetielok bude vyzerať dobre takmer kdekoľvek. Rozjasniť si nimi môžete okná či poličky.

V prípade okien však môžete siahnuť po svetelnej záclone. Tá sa stane hlavnou hviezdou akéhokoľvek interiéru.

Opakom tohto výraznejšieho kúsku môžu byť menšie svetelné dekorácie. Trendom sú veľké papierové vianočné hviezdy. Tie môžu zdobiť nielen okno, ale akýkoľvek priestor u vás doma.

Vianočné hviezdy
Zdroj foto: Anna Grishenko on Shutterstock
Vianočný hrnček

Máte doma tradíciu vychutnávať si počas adventu teplé nápoje z hrnčekov s vianočnými motívmi? Ak nie, skúste si čakanie na najkrajšie sviatky v roku spríjemniť i takýmto spôsobom. Káva, čaj, kakao či vianočný punč chutia skrátka lepšie z vianočného hrnčeka. Usadiť sa na sedačku, zakryť sa teplou dekou, zapnúť si obľúbený film a popíjať chutný teplá nápoj. Len si to predstavte!

Skvelé je, že vám tento nenápadný kúsok môže robiť radosť aj vtedy, keď si zrovna nevychutnávate čaj či kávu. Vystavte si vianočné hrnčeky v kuchyni na viditeľné miesto a spravte z nich estetický prvok v interiéri.

Chutný bonus na záver

Poviete si, že k dokonalej vianočnej atmosfére chýba už len voňavý horúci nápoj? Ak chcete vyskúšať niečo nové, pripravte si s nami nápoj s vôňou hrušky a škorice.

Čo budete potrebovať?

 • 0,5 litra jablkového cidera
 • 0,5 litra hruškový džús
 • 0,2 decilitrov vody
 • Celá škorica
 • Aníz
 • Klinčeky

Postup

 • Postup je skutočne jednoduchý a preto perfektný pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať niečo špeciálne.
 • Všetko nalejte a pridajte do hrnca a začnite variť. Počet anízových hviezdičiek a klinčekov si upravte podľa toho, akú výraznú chuť chcete dosiahnuť. Keď sa začne všetko jemne variť, môžete hrniec odstaviť zo zdroja tepla a naliať do vianočných hrnčekov. Už sa len posadiť na sedačku, zakryť sa dekou a vychutnávať si nápoj i vianočnú atmosféru u vás doma.

Máte špeciálny rituál, bez ktorého by Vianoce neboli Vianocami? Podeľte sa oň s nami v komentároch pod článkom.

Mirka

beevam
redakcia
Email redakcia

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 8x
 • 6x
 • 0x
 • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie