Pod pojmom retro nábytok označujeme nábytok z minulého storočia, ktorý je starý viac ako 60 rokov. Najmä nábytok z obdobia prvej republiky či socializmu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Názvy vintage či antique označujú ešte starší nábytok, a čo sa farebnosti týka, sú tu viditeľné rozdiely. Pre vintage nábytok a štýl sú charakteristické jemné, svetlé, pastelové odtiene. Retro nábytok zas vyniká farebnosťou, sýtymi a veselými farbami.
Preto každý kúsok inšpirovaný nábytkom z päťdesiatych, šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov je vítaný.
50. roky – západný interiér povojnových rokov je nasýtený farbami. Červená, tyrkysová, ružová, žltá a nestarnúca čierna sú v móde. Chróm je masovo používaný, takže nábytok odkazuje na autá rokov 50-tych – nablýskané, výkonné s koženým interiérom a samozrejme chrómované.
60. roky – silu získava „moc farieb“. Interiérový dizajn využíva kvetinovú potlač, tlmené tóny, asymetrické a geometrické vzory. Výrazným prvkom sovietskeho interiéru je plast a lakované drevo. Neváhajte použiť aj oblé tvary, čo ocenia aj rodičia malých detí.
70. roky – toto desaťročie je v rovnováhe medzi pokojným zlatým, stále trendy zeleným či nestarnúcim hnedým odtieňom a nábytkom určeným pre hlučné a preplnené stretnutia. V obývacích izbách nesmú chýbať taburetky, leňošky, barové skrinky a skrinky s bohatou ponukou nápojov.
Použitie retro nábytku v interiéri – koncepcia a príklady
Hlavným kritériom je dodržanie proporcionality. Retro nábytok ponúka veľa priestoru na fantáziu, takže stojí za to, aby ste ho udržiavali pod kontrolou. Úlohou dizajnéra alebo majiteľa bytu je harmonicky kombinovať moderný interiér a detaily z minulého storočia.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Obývacia izba je vizitkou domu. V tejto miestnosti je dostatok miesta pre experimentovanie a kombináciu štýlov. Zvoľte si jeden hlavný retro prvok, ktorý vo väčšom priestore bude pôsobiť majestátne. Ak máte dostatok priestoru, pridajte konferenčný stolík, stojan alebo malú komodu.
Pre pokojné a funkčné riešenie je vhodná súhra jemných svetelných odtieňov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Aj do modernej kuchyne viete jednoducho vdýchnuť retro šmrnc. Stačí, keď si zaobstaráte starý stôl, stoličky alebo kuchynské skrinky. Veľkým trendom sú aj chladničky v štýle 50-tych rokov.
Výrazná vlastnosť štýlu 60-tych rokov sú vzory, ktoré sa dajú použiť aj na kuchynský nábytok.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Spálni jednoducho vnesiete retro nádych jedným dominantným retro elementom – dvojlôžkovou posteľou s rímsovou konštrukciou, prípadne aj s baldachýnom.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ak nemáte dostatok priestoru na takýto rozmerný nábytok, použite malé nočné stolíky alebo nočné lampy, ktoré nebudú záťažou ani pre vašu peňaženku.
Drevený minimalistický šatník so zásuvkami je tiež vizitkou retro v spálňovom nábytku.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Kúpeľňa neponúka toľko možností ako ostatné izby, ale retro kúsky sú tu tiež vítané.
Možno ste si všimli spoločný prvok obrázkov, a to zrkadlo s jednoduchým rámom, ktorým nikdy nič nepokazíte.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Lakované kúpeľňové skrinky dopĺňajú vzhľad. Popustite fantáziu a kľudne zvoľte aj kachličky s výrazným vzorom.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Množstvo obchodov ponúka široký výber z retro nábytku, výber a doladenie do interiéru však zostáva len na vás.
Páči sa vám takýto štýl, či kombinácia moderného a starého? Máte niečo podobné už doma, alebo je to pre vás veľmi odvážne? Napíšte nám do komentára.
DoDo
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.