5 vecí, ktoré ste nevedeli o hrade Windsor

Windsorský zámok je sídlom britskej kráľovskej rodiny. Okrem toho, že je obľúbenou víkendovou rezidenciou Alžbety II., je toto panstvo opradené rúškom majestátnosti. Skrýva nejedno tajomstvo a vôbec nejde len o hocijaký hrad. Vedeli ste, napríklad, že zaberá plochu až 45-tisíc metrov štvorcových? A to nie je všetko…

0
166
hrad windsor jeseň
Photo by @igerswindsorandeton on Instagram
1. Kráľovná prespávala v jeho temniciach

Počas druhej svetovej vojny bol Londýn terčom nemeckého letectva, ktoré britskú metropolu nemilosrdne bombardovalo. Kráľovská rodina sa do hradu chodievala pred ohnivou smršťou ukryť. A keď zaznel poplach, celá família sa poslušne schovala do podzemia, kde neraz museli prečkať aj celú noc. Na vlastnej koži si to zažila aj terajšia kráľovná Alžbeta, ktorá bola v tej dobe tínedžerkou.

Windsor temno
Obrázok od A. H. z Pixabay
2. V areáli hradu sa nachádza až 379 hodín

A teraz máme na mysli tie staré, analógové – ručičkové. Nachádzajú sa ako v interiéri, tak na hradbách. Čuduj sa svete, všetky idú správne. Kráľovská rodina za to vďačí hodinárovi, ktorý je najatý výhradne za týmto účelom. A teraz si predstavte, koľko má práce, keď sa mení čas!

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @fructus_temporium,

3. Je obývaný už viac než 900 rokov

A týmto je medzi hradmi rekordérom. Panovníci z ostrovov v ňom sídlili už od čias Viliama Dobyvateľa z 11. storočia. Dohromady sa tu vystriedalo až 39 monarchov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🇬🇧The Royal Family🇬🇧 (@britainsmonarchy),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Queen Elizabeth II UK 🇬🇧 (@queenelizabethiiuk),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CJ (@cljacks13),

4. Údajne v ňom straší

Čo by to bol za hrad bez poriadneho ducha. Vo Windsore údajne straší nechválne známy kráľ Henrich VIII., resp. jeho poltergeist. Podľa legendy sa po zotmení premáva po chodbách a kvíli, čím chce vystrašiť hostí. Kráľ Henrich bol známy tým, že neváhal dať popraviť každého, kto mu nevyhovoval či už politicky, či v osobnom živote. Vrátane dvoch jeho manželiek. Ktovie, možno táto krutosť spôsobila, že ani po smrti nemôže nájsť pokoj. 

Windsor Castle
Obrázok od Steve Raubenstine z Pixabay

Radi sa bojíte? Pozrite sa s nami na miesta, z ktorých sála hrôza a strach.

5. Nachádza sa v ňom umenie nevyčísliteľnej hodnoty

Britská kráľovská rodina je známa tým, že jej členovia sú vášnivými zberateľmi umeleckých diel. V interiéri hradu tak napríklad nájdete aj výtvory od Leonarda da Vinciho, Michelangela, či desiatok ďalších známych mien.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rob Faulkner (@thatguyinatutu),

Iste sa umenie po tých rokoch zmenilo a zaručene nekladieme gustu žiaden dišputát. Ako sa vám páči tento zachovalý hrad? Viete aj vy nejaké pikošky o tomto nádhernom sídle? Tešíme sa na ne v komentári.

Posibr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto