Provensálsky štýl vnesie nádych prírody a noblesy k vám domov

Provence je oblasť na juhu Francúzska. Provensálsky štýl vychádza z dedinského štýlu. Francúzska buržoázia si práve na pobreží Stredozemného mora stavala svoje vidiecke sídla, ktoré ,,dýchali“ históriou a harmóniou svetlých odtieňov. Ak ste romantické duše a strohý minimalistický štýl je pre vás príliš chladní inšpirujte sa týmto útulným, presvetleným a typicky francúzsko-elegantným dizajnom.

0
50
provensálsky štýl
https://positivefox.com/home-decor/interior-design/provence-interior-design/#header-124
Pastelové farby

Čo sa týka ladenia farieb, zvyčajne sa používajú pastelové farby: mliečna, béžová, olivová, slnečnicová, okrová a terakotová, v tónoch veľmi ,,tlmených“. Farebnú paletu dopĺňa aj modrá a všetky jej odtiene. ,,Dotyk mora“ môžete pretaviť aj v dekoráciách, ako napríklad mušle alebo rybárske siete. Na steny môžete použiť obklad z bieleho dreva, tehiel alebo kameňa. Všetko vynikne v priestranných miestnostiach, osvetlených prirodzene.

provensálsky nábytok
http://interiorgod.com/25-refined-provence-living-room-design-ideas/
Prírodný nábytok

Možno viac ako funkčnosti sa dáva prednosť dekoratívnosti. Najčastejšie tento štýl reprezentuje drevený biely nábytok, ktorý pôsobí,,staro“ a rustikálne. Starožitnosti, ako napríklad stolička s vyrezávanými nohami, alebo skrinka ,,opotrebovaného vzhľadu“, zapadnú do tohto stylingu. Provensálsky nábytok býva vyrobený zo svetlého dubu alebo gaštanu. Kovanie by nemalo byť masívne, skôr ,,rafinovane“ jemné.

provensálsky štýl
https://www.vidieckystyl.sk/byvanie-s-francuzskou-noblesou/
Oblé vane sú šik!

V kúpeľni dominujú oblé tvary. Vane môžu stáť na zaujímavo zdobených nožičkách.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ČESKÉSTAVBY.cz (@ceskestavby),

Svietniky a lustre

Typické ,,pompézne“ lustre, prevzaté z francúzskych palácov, sa hodia k tomuto dizajnu. Je tento francúzsky štýl niečo pre vás? Zariaďte si byt podľa týchto 5 rád, ktoré vás presvedčia, že láska je poézia zmyslov.

Kvety a kvetinové vzory

Kvety tvoria dôležitú dominantu. Možno aj preto, že veľa ulíc a námestí v oblasti Provence nesú ich názvy. Ozdobte si dom živými ružami, alebo ešte typickejšími levanduľami. V kuchyni si do hlinených nádob zasaďte rôzne bylinky.  Rovnako aj steny môžu byť kvetované. Izbové rastliny sú tiež samozrejmosťou.

Ozdoby z porcelánu, keramiky a tkaniny

Textílie s prírodnými a zvieracími vzormi sa využívajú na zdobenie interiéru. Prakticky žiadna keramická alebo textilná vec nie je bez kvetinového vzoru. Zbytočné veci odložte do prútených košíkov. Či už v spálni alebo v obývačke, vankúše s čipkou alebo obalené hodvábom, dodajú pocit tepla. Snažte sa zladiť rôzne vázy, vystavené tanieriky či sošky s dávkou vkusu, inak bude interiér pôsobiť ,,gýčovo“.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Luxury Decor E Arte🧿 (@luxurydecor_earte),

Záclony a závesy

Žalúzie vymeňte za závesy. Pôsobia nežnejšie a dodajú nádych vidieka. Tak ako v iných prvkoch, aj tu treba staviť na prírodné materiály.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hanna Kristiina Amy (@xoamysnordic),

Našli ste sa v tomto štýle? Je plný sviežosti a krásnych farebných dekorácií. Nechajte sa inšpirovať aj vy.

DomiCe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto