Dnes je 30.novembra 2022, meniny má Ondrej/Andrej

Houseboaty. Užite si bývanie či dovolenku na vode

Houseboat

Je loď, prispôsobená potrebám bývania. Môže byť bez hnacieho pohonu, ukotvená prevažnú časť roka na jednom mieste. Poznáme aj mobilné houseboaty, ktoré sa dajú presúvať po vodnej hladine. Konštrukcie a interiéry houseboatov sa líšia. Nie je ničím výnimočným v nich nájsť napríklad podlahové kúrenie, klimatizáciu, pripojenie k vodovodnej, kanalizačnej aj elektrickej sieti a k internetu, čo napovedá o ich veľkej budúcnosti.

V Prahe na brehu Vltavy nájdeme vybudované houseboaty, ktoré sú využívané turistami rekreačne. Dovolenkárov túžiacich po vodnom zážitku oslovia ponuky na prenájom, kde si vedia priplatiť aj služby kapitána.

Ale čo pre tých záujemcov, ktorí by vedeli využiť houseboat celoročne ako svoj domov? Na aktuálnom trhu s realitami sú samozrejme v ponuke aj takéto netradičné formy bývania na kúpu. Všetko s plnohodnotným a funkčným interiérom ako v hocijakom obytnom dome na ,,suchu“. Pred zakúpením už existujúceho ,,domu na vode“ by mal byť prizvaný aj potápač, ktorý zhodnotí stav trupu lode, plavákov a podobne.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa RV_PEDIA (@rvpedia),

Stavba houseboatu

Výstavba houseboatu je originálna v tom, že je to výlučne práca na zákazku. Predchádza jej teda detailné prejednanie klientových predstáv a požiadaviek. Na rozdiel od stavieb na zemi, nie je potrebná žiadna kolaudácia. Tento typ bývania nie je možné financovať z hypotéky.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Canopy & Stars (@canopyandstars),

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Síce pobyt na vode vie byť zábavný, treba tu dbať na nejaké zásady bezpečnosti a zákonitosti, ktoré sa môžu stať:

  • Samozrejme aj taký houseboat sa vie potopiť. Paradoxne málokedy z vody okolo neho, ale z vody tečúcej vo vnútri. Hlavne zimné obdobie môže spôsobiť, že vodovodné potrubie vplyvom ľadu môže prasknúť. Vždy v rámci údržby skontrolujte aj toto!
  • Pumpy na odvádzanie vody nikdy neukladajte do útrob podpalubia – v prípade potreby odčerpania sa k nim už nemusíte dostať.
  • Investujte do alarmu na detekciu uvoľňovania oxidu uhoľnatého – pri využívaní benzínu na ohrev alebo ako pohonný motor je dôležitá dobrá ventilácia. Ak nie je – tento alarm vám vie zachrániť život pred nezapáchajúcim smrtiacim plynom.
  • Ak sa blíži búrka alebo hladina vody bude rozbúrená – majitelia houseboatov by mali upevniť vonkajší nábytok, zložiť slnečníky a vziať všetky predmety z terasy dovnútra.
  • Štatisticky jeden z desiatich ľudí trpí morskou chorobou a preto by si mal rozmyslieť či vstúpi na ,,palubu domu“.

DomiCe

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 5x
  • 0x
  • 0x
  • 4x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie