Epoxidová živica – kráľovná dekorácií, nábytku aj šperkov

Asi každý z nás sa stretol s úžasnými handmade výrobkami z epoxidovej živice. Možno ste videli krásny drevený stôl zalievaný živicou či živicové šperky. Vďaka kombinácii epoxidu s drevom, betónom alebo iným materiálom, dokážete vytvoriť skutočné umelecké diela. Čo je epoxidová živica a čo všetko sa dá z nej vyrobiť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

0
66
stôl z epoxidovej živice
Photo by @Meciarova_Resin_art

Epoxid je známy už takmer 50 rokov, no doteraz sa používal v rôznych odvetviach priemyslu. Je to nezávadná látka a vďaka svojmu vzhľadu a vlastnostiam získava za posledné roky na popularite aj v oblasti dizajnu a umenia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Truhlárna Ve Stodole (@truhlarnavestodole),

Epoxidová živica je vo svojej pôvodnej podobe číra. Aby sme však dosiahli potrebnú farbu dofarbuje sa pomocou pigmentov či metalických práškov, vďaka ktorým dosiahneme v jej štruktúre zaujímavé obrazce a vzory.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Epoxy Resin 💎 Tutorials 💎 Tips (@epoxywoodworking),

Najčastejšie sa tieto pigmenty a prášky využívajú pri výrobe stolov, šperkov a bytových dekorácií.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Kautsky (@koudycz),

Pri tvorení však môžete použiť aj bezfarebnú epoxidovú živicu, vďaka ktorej môžete zaliať rôzne predmety (prívesky, fotografie…). Dôležité je epoxid nechať vyschnúť po dobu 48 – 72 hodín. Epoxid je možné potom rôzne opracovávať rezaním, brúsením alebo leštením.

Okrem toho sa epoxid používa aj na výrobu podláh či zalievanie prasklín v betóne a stene. V tejto kombinácii si môžete vytvoriť doma originálny doplnok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PurEpoxy (@purepoxy),

Ak zvažujete, že si vyrobíte nejakú dekoráciu či stôl, odporúčame venovať pozornosť najmä faktu, či daný typ je vhodný aj pre styk s potravinami. Je totiž rozdiel medzi epoxidom používaným na podlahy a na výrobu predmetov, ktoré sa stýkajú s potravinami.

Ako sa so živicou pracuje si môžete pozrieť aj v našich videách.

 

Simm

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto