Karafa je štýlový džbán pre praktický servis do domácnosti

Karafína, karafíndľa alebo viac známejšie pomenovanie ,,karafa“, je brúsená fľaša so širokým dnom a úzkym hrdlom, často uzatvorená zátkou. Avšak nie iba somelieri vína vedia oceniť jej význam. Počuli ste už o karafách na vodu, whiskey či rum? Okrem tvarovo zaujímavého ,,zovňajšku“ spĺňajú karafy často aj funkčný účel.

0
20
krásne prestretý stôl v lete
Obrázok od Karolina Grabowska z Pixabay
Karafa na víno

Pri dekantácii sa víno prelieva do karáf kvôli zvýrazneniu arómy, chuti a oddelenia prípadného sedimentu vo víne. Dôležitý je nielen čas, ktorý víno strávi v tejto nádobe, ale aj jej tvar. Záleží na tom, na akej veľkej ploche skla sa víno rozprestiera. To ovplyvňuje, na akú veľkú plochu vína pôsobí vzduch a kyslík.

elegantné pitie z karafy na víno
Obrázok od Rene1905 z Pixabay
Karafa na vodu

Načo udržiavať vodu v plastových fľašiach? Oveľa príjemnejšie je naliať ju do karafy, pridať citrón či bylinky a máte fajný nápoj a zároveň skvelý doplnok.

štýlová karafa na vodu modrej farby
Obrázok od Karolina Grabowska z Pixabay

Sklenená karafa v letných mesiacoch udrží vodu osviežujúco studenú. Ak si ju vyberiete s uzáverom – nehrozí žiadne rozliatie.

Karafa na alkohol

Pite whiskey, rum či iný druh alkoholu štýlovo. Na dnešnom trhu nájdete rôzne dizajnové kúsky s pevnou zátkou a tesnením, ktoré nezmenia chuť ani vôňu nápoja. Navyše číre hrubé sklo okrem odolnosti pri náraze zdôrazní aj jantárovú farbu whiskey či likéru.

krásne prestretý stôl s karafou a vínovými pohármi
Obrázok od 272447 z Pixabay

Nezáleží, či pri pití preferujete alko alebo nealko – karafa by vo vašom domácom bare nemala chýbať. Už viete aký darček dáte svojim blízkym na najbližší sviatok? 🙂

Vychutnajte si svoje nápoje štýlovo!

DomiCe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto