Zo schátraných budov vznikne zážitkové vedecké centrum. Kde?

V srdci Banskej Bystrice vyrastie nové vedecké zážitkové a kultúrne centrum. Banskobystrický samosprávny kraj sa rozhodol svoj návrh predstaviť koncom júna. Ide o areál, v ktorom sa v súčasnosti nachádzajú len prázdne schátrané budovy. Pozrite sa, čo všetko bude lákať návštevníkov do populárno-vedeckého centra.

0
31
skupinka detí zabávajúca sa vo vedeckom centre
Photo by @Petr Bonek on shutterstock.com
Zo starého nové

Budovy, ktoré kedysi patrili strednej škole na Komenského ulici v Banskej Bystrici, by sa podľa plánov mali zmeniť na nepoznanie, a to už v období do štyroch rokov. Aby sa zachovali dobré vzťahmi s ľuďmi žijúcimi v okolí, kraj sa rozhodol prediskutovať svoj zámer aj so širšou verejnosťou.

desať ročné deti zabávajúce sa v modernom vedeckom centre
Photo by @khunrarai on shutterstock.com
Prospech pre všetkých

Chátrajúce budovy a areál dlho hľadali svoje využitie. Na mieste, kde už desať rokov nič nie je, by malo vyrásť moderné, zážitkové, interaktívne vedecké centrum, ktoré bude zamerané na vesmír a prírodné vedy. Okrem toho tu nájde svoje miesto aj divadelná sála. Zvyšné priestory budú využiteľné na kancelárske a obchodné účely. Plánuje sa vytvoriť aj miesto pre rozvoj banskobystrického bábkového divadla na Rázcestí. Zveľadí sa aj vonkajšie okolie, prihliadať sa v tomto prípade bude na požiadavky obyvateľov.

Spopularizovanie vedy

Fakt o nepopulárnosti vedy sa snažia v Banskej Bystrici vyvrátiť. Samosprávny kraj chce prostredníctvom tohto projektu sprístupniť astronómiu, prírodné a technické vedy zábavným a interaktívnym spôsobom. V zahraničí je takýchto centier mnoho, na Slovensku sú len v Bratislave a Košiciach. Veková „cieľovka“ by nebola nijako zvlášť ohraničená, na svoje si prídu deti od troch rokov aj tí najstarší.

tri deti hrajúce sa centre vedy a techniky v zážitkovom centre
Photo by @Petr Bonek on Shutterstock.com
Koľko to bude stáť?

Podľa návrhov kraja nepôjde o lacnú záležitosť. Aj tu sa však našlo riešenie. Investícia do celého projektu bude vo výške približne 6,5 milióna eur, 600 tisíc eur „zhltne“ napríklad len vybavenie divadla a multifunkčnej sály, ktorá by mala slúžiť aj na konanie konferencií alebo rokovaní. V súčasnosti by sme takýto priestor v Banskej Bystrici hľadali márne. Projekt bude financovaný pomocou úverov, avšak mal by byť samofinancovateľný, pretože na jednom mieste sa tu okrem verejnoprospešných aktivít, budú nachádzať aj komerčné priestory, ktoré budú generovať zisk.

Na Slovensku už vznikajú projekty, ktoré sú udržateľné, efektívne a zaujímavé z rôznych pohľadov. Je vynikajúce, že sa pri ich návrhu myslí nielen na finančnú stránku, ale aj na komunitu a okolie areálu.

chlapček dotýkajúci sa atómovej zväčšeniny
Photo by @ Paolo De Gasperis on @shutterstock.com

Poznáte alebo navštívili ste už aj vy takéto centrum u nás alebo v zahraničí? Čo hovoríte na návrh, ktorý uzrel svetlo sveta v Banskej Bystrici? Podeľte sa o svoje názory aj s nami v komentároch.

MiMo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto