Voňavá aviváž bez chémie. Domáci recept pre zdravé pranie

O skvelých vlastnostiach octu a jedlej sódy sa toho napísalo veľa. Nik im nemôže odoprieť ich pozitívne vlastnosti, ktoré z nich robia zázračných pomocníkov pri čistení škvŕn z tkaniny rôzneho druhu. Vďaka tomuto jednoduchému návodu si spravíte aviváž bez chémie doma aj vy! Okrem toho, že nespôsobuje alergické reakcie na citlivej pokožke, zabráni aj tvorbe vodného kameňa vo vašej práčke. ODSKÚŠANÉ!

0
18
vonný olej a bylinky na prípravu aviváže bez chémie
Photo by Daria Shevtsova from Pexels

Ako si vyrobíte domácu aviváž bez chémie? Jednoduchý a lacný recept obsahuje len 5 ingrediencií. Nezanechávajú na bielizni žiadne stopy a na pokožku nepôsobia agresívne.

Recept na domácu aviváž:
 • pol litra octu
 • pol litra prevarenej vody/bylinkového výluhu
 • pol šálky jednej sódy
 • 30 kvapiek éterického oleja s obľúbenou vôňou (zvoľte olej, ktorý sa používa do prírodnej kozmetiky, nie do aroma difuzérov)
 • nádobu na zmiešanie a fľašu uskladnenie
lupene kvetov a tmavá fľaštička s olejčekom na výrobu aviváže
Photo by Karolina Grabowska from Pexels
Postup:

Do prevarenej vody vsypte sódu a prilejte ocot. Miešajte ich v nádobe, ktorú ste si pripravili, až pokiaľ sa nevytvorí pena. Túto tekutinu prelejte do fľaše na uskladnenie (najlepšie sklenej a tmavej) a na záver pridajte voňavý olej. Fľašu pretrepte a môžete používať. Domáca aviváž sa dávkuje v rovnakom pomere do príslušného dávkovača ako aviváž z obchodu. Pred každým použitím je dobré fľaštičku s avivážou pretrepať, aby sa zložky opäť prepojili.

Prečo je domáca aviváž lepšia, ako tá z obchodu?

Na prípravu aviváže používame len prírodné látky, ktoré sú dostupné a lacné. Nezaťažujú našu peňaženku ani životné prostredie.

Ocot (jablčný, liehový, klasický)
 • zmäkčuje bielizeň
 • uľahčuje žehlenie
 • zachováva farbu oblečenia a posteľnej bielizne
 • zmäkčuje bielizeň
 • chráni pred vznikom vodného kameňa a plesní
 • odstraňuje zvyšky pracieho prášku z tkaniny

S obľubou využívate prírodné čistiace prostriedky? Máme pre vás super tipy na čistú a voňavú domácnosť aj bez chémie. Ak trápi vás alebo vašich príbuzných astma alebo iné respiračné ochorenia a chcete udržiavať vo svojom byte zdravú klímu siahnite po čističke vzduchu. Jej účinky sú jednoducho smart!

Keď vytiahnete bielizeň z práčky, môže sa vám zdať, že trošku ešte páchne po octe. Po uschnutí však tento zápach úplne vymizne a vy sa môžete tešiť zo sviežeho a čistého oblečenia.

sivé tričko zavesené na sušiaku
Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Vyskúšate túto voňavú aviváž z octu a éterického oleja? Napíšte nám do komentára, či aj vy používate prírodné čistiace prostriedky. Budeme sa tešiť!

Morena

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto