Prejdite sa maliarovou vilou s virtuálnou prehliadkou Matterport

V centre Banskej Bystrice nájdete okrem moderných polyfunkčných budov aj mnohé architektonické skvosty, ktoré dýchajú stáročiami histórie. Rozhodne medzi ne patrí aj Vila Dominika Skuteckého, maliarskeho priekopníka svetového rozmeru, ktorý strávil väčšinu života práve v meste pod Urpínom. Vďaka virtuálnej prehliadke Matterport sa dnes môžete poprechádzať jeho niekdajšou rodinnou vilou aj spoza obrazoviek.

0
51
exteriér Stredoslovenskej galérie - Vila Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici
Zdroj: Stredoslovenská galéria
Neobyčajný talent z banského mesta

Dominik Skutecký sa svojim neobyčajným talentom, rozmanitosťou výtvarného záberu, ale aj spoločenskými a etickými hodnotami svojho umenia, zaradil k európskej maliarskej avantgarde a novátorom svetovej výtvarnej scény z prelomu 19. a 20. storočia. Aj ten, kto nepozná tvorbu významného slovenského maliara, určite už videl, alebo minimálne počul o jeho najznámejšom obraze Trh v Banskej Bystrici. Motív sa dokonca nachádza aj na fasáde jedného z bystrických nákupných centier.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Central Slovakian Gallery (@stredoslovenska_galeria),

Život vo vile so záhradou

Unikátnu rodinnú vilu si v Banskej Bystrici nechal postaviť maliar podľa svojho umeleckého vkusu, v ktorom sa odzrkadlil aj jeho obdiv k talianskej kultúre. Vila v neorenesančnom štýle pochádza približne z roku 1896. Obklopuje ju záhrada, ktorá bola v roku 2011 vyhlásená za súčasť národnej kultúrnej pamiatky. Ide o unikátny priestor mestskej parkovej záhrady, ako aj poslednú mestskú záhradu na Hornej ulici v centre Banskej Bystrice a širokom okolí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Central Slovakian Gallery (@stredoslovenska_galeria),

V súčasnosti sídli v priestoroch vily jedna z expozícií Stredoslovenskej galérie. Len nedávno znovuotvorená stála expozícia Dominika Skuteckého sprostredkúva nielen najvzácnejšie diela bystrického maliarskeho majstra, ale aj dramatickú históriu rodiny Skuteckých.

zrekonštruoaný interiér vily Dominika Skuteckého a skenovanie službou Mattterport
Zdroj: Beevam.sk

Genius loci historickej rodinnej vily zasadenej v centre mesta pod Urpínom si vďaka virtuálnej prehliadke Matterport môžete vychutnať aj spoza vašich obrazoviek. Určite vám však odporúčame v rámci objavovania krás Banskej Bystrice navštíviť Vilu Dominika Skuteckého aj „naživo“. Majstrovstvo a prepracovanie nádherných obrazov, ktoré nám závidia aj v zahraničí, sa oplatí vidieť na vlastné oči.

Virtuálna prehliadka Matterport

Navštívili ste v minulosti toto krásne sídlo, alebo sa chystáte do zrekonštruovanej vily až teraz? Nahliadnite do interiéru a presvedčte sa, že tento priestor sa oplatí vidieť!

Maťka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto