Dnes je 02.júla 2022, meniny má Berta

Prejdite sa maliarovou vilou s virtuálnou prehliadkou Matterport

Neobyčajný talent z banského mesta

Dominik Skutecký sa svojim neobyčajným talentom, rozmanitosťou výtvarného záberu, ale aj spoločenskými a etickými hodnotami svojho umenia, zaradil k európskej maliarskej avantgarde a novátorom svetovej výtvarnej scény z prelomu 19. a 20. storočia. Aj ten, kto nepozná tvorbu významného slovenského maliara, určite už videl, alebo minimálne počul o jeho najznámejšom obraze Trh v Banskej Bystrici. Motív sa dokonca nachádza aj na fasáde jedného z bystrických nákupných centier.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Central Slovakian Gallery (@stredoslovenska_galeria),

Život vo vile so záhradou

Unikátnu rodinnú vilu si v Banskej Bystrici nechal postaviť maliar podľa svojho umeleckého vkusu, v ktorom sa odzrkadlil aj jeho obdiv k talianskej kultúre. Vila v neorenesančnom štýle pochádza približne z roku 1896. Obklopuje ju záhrada, ktorá bola v roku 2011 vyhlásená za súčasť národnej kultúrnej pamiatky. Ide o unikátny priestor mestskej parkovej záhrady, ako aj poslednú mestskú záhradu na Hornej ulici v centre Banskej Bystrice a širokom okolí.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Central Slovakian Gallery (@stredoslovenska_galeria),

V súčasnosti sídli v priestoroch vily jedna z expozícií Stredoslovenskej galérie. Len nedávno znovuotvorená stála expozícia Dominika Skuteckého sprostredkúva nielen najvzácnejšie diela bystrického maliarskeho majstra, ale aj dramatickú históriu rodiny Skuteckých.

zrekonštruoaný interiér vily Dominika Skuteckého a skenovanie službou Mattterport
Zdroj: Beevam.sk

Genius loci historickej rodinnej vily zasadenej v centre mesta pod Urpínom si vďaka virtuálnej prehliadke Matterport môžete vychutnať aj spoza vašich obrazoviek. Určite vám však odporúčame v rámci objavovania krás Banskej Bystrice navštíviť Vilu Dominika Skuteckého aj „naživo“. Majstrovstvo a prepracovanie nádherných obrazov, ktoré nám závidia aj v zahraničí, sa oplatí vidieť na vlastné oči.

Virtuálna prehliadka Matterport

Navštívili ste v minulosti toto krásne sídlo, alebo sa chystáte do zrekonštruovanej vily až teraz? Nahliadnite do interiéru a presvedčte sa, že tento priestor sa oplatí vidieť!

Maťka

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 2x
  • 0x
  • 3x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14