Dnes je 26.septembra 2022, meniny má Edita

Pretórium – moderná galéria, ktorá ponúka výstavy aj online

Súčasné umenie je online

Súčasné domáce aj zahraničné umenie sa prezentuje vo viacerých múzeách a galériách po celom Slovensku. Jednou z originálnych miest prezentujúcich moderné umenie je napríklad Danubiana neďaleko Bratislavy. Ak ste však zatúžili vidieť výstavy významných osobností slovenského vizuálneho umenia v banskobystrickom kraji, zavítať môžete do výstavného priestoru Pretória Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Central Slovakian Gallery (@stredoslovenska_galeria),

Priestor pre umenie

V súčasnosti tu môžu návštevníci obdivovať výstavy súčasných autorov. Sprievodný program je doplnený autorským a kurátorským komentárom. V Pretóriu sa konajú odborné prehliadky, tvorivé dielne a komentované prehliadky.

Z radnice je moderná galéria

Budova, v ktorej sa nachádza priestor galérie, bola pôvodne radnica. V minulosti by ste v priestoroch Pretória našli napríklad pracovňu richtára, mestského notára ale aj väzenie. Objekt, ktorý bol súčasťou hradného areálu v 16. storočí prestavili a obohatili o arkádovú loggiu v renesančnom štýle. Stará radnica však vyhorela a celé 18. storočie chátrala. Našťastie sa podarilo genius loci obnoviť a vytvoriť v budove priestor pre umenie a kultúru. Posúďte sami! V našej online prehliadke uvidíte výstavu „Keď tieň vrhá tieň“ od Adama Šakového.

Mnohí poznajú Šikmú vežu – symbol Banskej Bystrice týčiaci sa v centre námestia. Veža ponúka krásne výhľady do všetkých svetových strán. No nie je jediná! Úchvatné môžu byť výhľady aj z vežičky nachádzajúcej sa priamo v Pretóriu. Veža však nie je bežne sprístupnená verejnosti, preto si tento výnimočný výhľad môžete pozrieť vďaka virtuálnej prehliadke Matterport.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Stolarik (@michalstolarik),

Digitálny svet nie je zastrašujúci ani nezrozumiteľný. Presviedčajú nás o tom online virtuálne prehliadky, ktoré ponúkajú viaceré kultúrne inštitúcie. Sú podľa vás technológie moderného sveta rozmanité a zábavné? Poznáte iné virtuálne prehliadky, ktoré vás zaujali? Napíšte nám vaše postrehy do komentára. Budeme sa tešiť!

Morena

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 3x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie