Dnes je 30.septembra 2023, meniny má Jarolím

Chodníky v Bratislave má zjednotiť komplexný manuál

Metropolitný inštitút Bratislavy zostavil manuál jednotných pravidiel pre mestské chodníky. Čo je cieľom tohto komplexného dokumentu a omnoho viac sa dozviete spolu s nami.

Skrášlenie pešej infraštruktúry

Manuál s názvom Princípy a štandardy povrchov chodníkov si dáva za cieľ systematickú úpravu povrchov chodníkov, na základe toho, kde sa v rámci mesta nachádza. Okrem toho je snahou neumocňovať reklamný smog v uliciach.

Chodníky zrekonštruované podľa manuálu je možné už nájsť neďaleko Malého trhu, pred poštou na Námestí SNP, na Jeséniovej ulici i na ulici Prokopa Veľkého.

Primátor hlavného mesta označil chodníky za jeden z najdôležitejších prvkov tvoriacich charakter, identitu a celkový dojem z mesta. Ich povrch je podľa jeho slov neprehliadnuteľný pri každej prechádzke mestom. „Som preto veľmi rád, že hlavné mesto má komplexný dizajn manuál už aj pre povrchy chodníkov. Naším zámerom je postupne meniť staré asfaltové povrchy za kamennú dlažbu, čo sme už v niektorých lokalitách aj zrealizovali a budeme v tom pokračovať. Cieľom manuálu a jeho uvedenia do praxe nie je len skrášlenie pešej infraštruktúry, ale tiež zlepšenie jej komfortu a bezpečnosti,“ povedal Matúš Vallo pre portál mib.sk.

Vedeli ste, že? Povrchy chodníkov budú vychádzať z novej zonácie mesta. To znamená, že v centre mesta sa bude výber povrchov chodníkov riadiť inými pravidlami ako na sídliskách.

Funkčnosť, trvácnosť, kvalita a estetickosť

Podľa riaditeľa Sekcie verejných priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy manuál výrazne uľahčí prácu projektantom. „Chodníky sú považované za fasádu mesta a  významne ovplyvňujú náš prvý dojem z  ulice či námestia. Manuál ponúka zrozumiteľný návod všetkým aktérom v  meste, ktorí sa podieľajú na oprave či výmene povrchov chodníkov. Vďaka jasne nastaveným pravidlám bude možné ľahko predchádzať nesystematickej voľbe materiálov či tvarov. Navyše celý dokument uľahčuje prácu projektantom, ktorí nemusia nanovo vymýšľať riešenia. Túto prácu sme urobili za nich,“ vysvetlil pre spomínaný portál Roman Žitňanský.

Funkčnosť, trvácnosť, kvalitu a estetickosť chodníkov by mali zaručiť detailne vypracované riešenia určujúce, napríklad, lemovanie popri fasádach, zelených plochách či vozovke. Manuál tiež obsahuje riešenia modelových situácií, ktoré sa vyskytujú v hlavnom meste. Nemenej dôležitým prvkom tohto dokumentu je i nová Bratislavská betónová dlažba. „Po vzore iných miest vo svete navrhujeme dať jednotný vizuál dláždeným priestorom mesta. Snahou je vytvoriť jednu vrstvu v identite mesta a zároveň mať po ruke praktické, ekologické a estetické riešenie povrchov dláždených chodníkov,“ dodal Roman Žitňanský z MIB.

Bratislavská dlažba by mala byť inštalovaná na významné ulice či pred dôležité inštitúcie. V uliciach hlavného mesta by mohla byť táto dlažba viditeľná už na jeseň tohto roka.

Manuál dbá i na odvádzanie dažďovej vody. Podľa Metropolitného inštitútu Bratislavy sú vhodnou alternatívou súvislo spevnených chodníkov tie vodopriepustné či rozoberateľné chodníky. „Práve rozoberateľné chodníky sú užitočné v situáciách, kedy treba na ulici vymeniť potrubie, osadiť nový mobiliár, prípadne nové dopravné značky. Tento typ dlažby sa ukladá do nespevneného povrchu, a tým pádom sa ľahko rozoberá,“ uvádza portál mib.sk.

Potrebovalo by podobný manuál aj vaše mesto? Podeľte sa o váš názor v komentároch.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie