Dnes je 13.augusta 2022, meniny má Lubomír

Bratislava bude mať vlastnú dlažbu s unikátnym dizajnom

Nová éra verejného priestoru

Mesto Bratislava sa inšpirovalo v svetových metropolách akými sú Londýn, Berlín či Barcelona. Unikátna dlažba by tak mala podčiarknuť identitu hlavného mesta. „Plánujeme ju používať s citom a všetkým nám bude aj pri pohľade pod nohy pripomínať, že sme doma. Je to úplne nová éra pre verejný priestor nášho mesta,“  tvrdí primátor mesta Matúš Vallo na svojom Instagrame.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Vallo (@matus.vallo)

Asfalt by na mnohých miestach v uliciach Bratislavy mali nahradiť práve dlaždice s unikátnym dizajnom. Podľa oficiálnej stránky Metropolitného inštitútu Bratislavy je dlažba ekologickejšia, estetickejšia a jednoduchšie udržiavateľná. Opomenutý by nemal byť ani fakt, že dlažba odkazuje na históriu mesta. „Zároveň spĺňa aj štandardy bezbariérovosti, aby ju mohli pohodlne využívať mamičky s  kočíkmi či ľudia na invalidných vozíkoch,“ uvádza sa na stránke mib.sk.

Vizuálny jazyk slovenských umelcov

Dlažba bude mať štyri vzory, ktoré kombinujú rôzne línie a vlnovky. Vzory vychádzajú z niekdajšej kamennej dlažby. Najvýznamnejšou by mala byť dlaždica s nápisom Bratislava. „Bratislavská dlažba bola navrhnutá tak, aby ulice príjemne doplnila a  pritom nerušila či nekonkurovala  architektúre  mesta ako takej. Pri samotnej tvorbe boli inšpiráciou  ikonické ilustrácie a výnimočný  grafický jazyk Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu a Milana Dobeša, ktorých okrem Bratislavy spájala aj láska ku geometrickým tvarom. Návrh citlivo odkazuje na ich výnimočný vizuálny  jazyk,“ vysvetlil grafický dizajnér Martin Jenča, ktorý je spoluautorom bratislavskej dlažby.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa MIB (@mib.sk)

„Bratislavská dlažba je jedinečná nielen pútavými grafickými prvkami, ale aj formátom a lokálnou farebnosťou. Je skrz naskrz bratislavská,“ hovorí primátor Vallo.

Ekologickejšie a odolnejšie

Aplikovanie dlažby do verejného priestoru by malo pomôcť mestu reagovať aj na klimatické zmeny. Dlažba je vodopriepustný povrch, ktorý zabezpečí, že sa dažďová voda udrží dlhšie v priestore a prispeje k zlepšeniu mikroklímy.

Vedeli ste, že? Doteraz sa používala dlažba s hrúbkou 6 centimetrov. Nová dlažba však bude hrubá 8 centimetrov. Vďaka tomu by mala byť aj odolnejšia voči mechanickému poškodeniu.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Vallo (@matus.vallo)

„V najbližšom čase sfinalizujeme manuál dláždenia, vďaka ktorému bude mať mesto jednotný návod na to, ako postupovať pri výmene chodníkov v  uliciach Bratislavy. Povzbudzujeme všetky mestské časti aj  developerov, aby sa riadili našim manuálom a  pomohli nám zjednotiť bratislavské chodníky, vysvetlil Roman Žitňanský, riaditeľ sekcie verejných priestorov v Metropolitnom inštitúte v  Bratislave pre stránku mib.sk.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Vallo (@matus.vallo)

„Ak chcete novú Bratislavskú dlažbu vidieť naživo už teraz, príďte sa pozrieť na vzorku na nádvorie Primaciálneho paláca. Tešíme sa na vás!“ pozýva primátor Matúš Vallo.

Čo hovoríte na novú bratislavskú dlažbu a jej dizajn? Napíšte nám do komentára váš názor.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 6x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14