Dnes je 28.januára 2023, meniny má Alfonz

Bethlenov dom prezentuje svoj genius loci virtuálnou realitou

Spoznajte s nami jedno z najstarších múzeí so silnou výtvarno–umeleckou tradíciou. Reprezentatívny objekt bol na námestí postavený v 14. storočí a dominuje medzi stavbami lemujúcimi centrum námestia. V Bethlenovom dome sa realizujú krátkodobé výstavy a patrí k najpriestrannejším a najreprezentatívnejším objektom Stredoslovenskej galérie.

BENEDICTIO DOMINI DIVITES FACIT 

Vežovú meštiansku stavbu zasiahlo počas jej existencie niekoľko zmien. Najväčšie však v 18. storočí, kedy budovu rozširovali o nové priestory. Počas úprav sa zachoval nápis BENEDICTIO DOMINI DIVITES FACIT, čo v preklade znamená „Požehnanie pánovo prináša bohatstvo“. Ten zdobí budovu už vyše 400 rokov!

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Central Slovakian Gallery (@stredoslovenska_galeria),

Korunu si nikdy na hlavu nedal

Budova nesie názov po kniežati Gabrielovi Bethlenovi, ktorý povstal proti rakúsko-uhorskému cisárovi. Hoci bol v roku 1620 korunovaný v priestoroch tohto sídla, korunu si nikdy na hlavu nedal. Musel sa jej ale aj tak vzdať, pretože povstanie, ktoré viedol, bolo potlačené.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Skart (@skart_now),

V priestoroch galérie sú vystavované galerijné zbierky, zapožičané diela a umelecké zbierky z ateliérov. Sprístupnený je aj vstupný foyer a ponúka miesto pre kultúrne podujatia, prezentácie a kurzy kreslenia.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Central Slovakian Gallery (@stredoslovenska_galeria),

Priestory galérie sú atraktívne aj vďaka zachovaným historickým klenbám. Tie dodávajú celému sídlu osobitú atmosféru. V Bethlenovom dome sa nachádza tiež knižnica orientovaná predovšetkým na vizuálne umenie.

Bethlenov dom, Vila Dominika Skuteckého a Pretórium sa radia medzi významné prezentačné budovy zachovávajúce a prezentujúce kultúrne dedičstvo aj súčasné umenie na Slovensku.

Poznáte niektoré zo sídiel Stredoslovenskej galérie? Navštevujete galerijné priestory pravidelne alebo radíte vstup do galérie či múzea medzi výnimočný program? Napíšte nám svoj názor do komentára.

Morena

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 2x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie