Dnes je 10.júna 2023, meniny má Margaréta

Deň architektúry 2020. Festival až v 15 slovenských mestách

Deň architektúry je v pondelok

Festival sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa architektúry (pripadá vždy na prvý októbrový pondelok). Bratislava, Žilina, Košice, Modra, Banská Bystrica, Trenčín, Piešťany či Šaštín-Stráže, budú hostiť svojich návštevníkov aj odborníkov. Témou festivalu je udržateľnosť a environmentálne aspekty, prospešnosť architektúry a sociálny presah.

Na Slovensku sa festival sústreďuje na osobnosti architektonickej scény, vytvára priateľský vzťah nielen medzi predstaviteľmi súčasnej architektúry, ale rozvíja diskusiu aj medzi obyvateľmi a zástupcami jednotlivých miest. Festival oslovuje nielen odbornú verejnosť. Vďaka náučno-populárnemu formátu programu, ktorý festival ponúka, sa oň zaujíma aj čoraz širšia verejnosť.

Novinky priamo zo svojho mesta

Program v jednotlivých mestách je zdarma. Cieľom tohto podujatia je upozorniť na ohrozené, zabudnuté aj menej známe stavby z celého Slovenska. Festival oslavuje svoj 10. ročník a je jedným z najväčších architektonických festivalov v Európe. To svedčí aj o tom, že čoraz väčšia komunita ľudí sa zaujíma o verejný priestor, dostupné bývanie, urbanistický rozvoj miest, industriálne dedičstvo a významné historické stavby a zachovávania ich genia loci.

Prehliadka v jednotlivých mestách predstaví výnimočné osobnosti, ukáže významné historické stavby, prezentuje verejný priestor, ktorému je dobré venovať pozornosť z dlhodobého hľadiska. Festival zároveň poukáže aj na ohrozenú architektúru v baníckych mestách a rozprúdi debatu na témy týkajúce sa historického dedičstva technických pamiatok.

miniatúra stavebných prác s červeným žeriavom
Photo by David McBee from Pexels

Program je skutočne bohatý a jednotlivé mestá ho majú zverejnený na stránke denarchitektury.cz (z dôvodu pandemických opatrení sa niektoré z plánovaných akcií festivalu rušia, preto si termín konania na stránke preverte).

Nepremeškajte počas najbližšieho týždňa jubilejný ročník festivalu Deň Architektúry. Známe aj menej známe budovy a miesta z 15 slovenských miest budeme mať možnosť lepšie spoznať od 1. – 7. októbra.

Napíšte nám, či ste sa niekedy už architektonického festivalu zúčastnili a či prijmete pozvanie aj na tento ročník. Budeme sa tešiť na vaše komentáre.

Lopi

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 2x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie