Povinná inštalácia OZE na nových budovách sa stáva realitou

Od roku 2021 vstúpi na Slovensku do platnosti nová legislatíva, ktorá bude od nových budov vyžadovať energetickú triedu A0. Tá sa však nedá dosiahnuť bez výroby vlastnej energie, upozornila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Rozvoj obnoviteľných zdrojov energií (OZE) by sa nemal zameriavať len na veľké solárne alebo veterné parky. Priestor pre rozvoj obnoviteľných zdrojov ponúkajú aj nové budovy.

0
27
solárne panely na lúke vyrábajú energiu pre domácnosti
Image by Sebastian Ganso from Pixabay

„Už dosiahnutie energetickej triedy A1 je takmer nemožné bez využitia obnoviteľných zdrojov energií (OZE), takže A0, ktorá bude platiť od roku 2021, so sebou nevyhnutne prinesie aj potrebu vlastnej výroby energie, upozornil riaditeľ SAPI Ján Karaba. Využitím tepelných čerpadielrekuperácie sa zníži spotreba energie na ohrev teplej vody a vykurovanie až o 70 %. Potrebnú energiu je možné získať z iných obnoviteľných zdrojov, napríklad z fotovoltiky alebo z veternej turbíny.

Prečítajte si viac aj o nulových domoch a bývaní, ktoré nás čaká v budúcnosti.

Vďaka tejto legislatíve budú novostavby predstavovať minimálnu hrozbu pre klímu. Otázkou však podľa SAPI je, čo so stojacimi budovami. Tie v súčasnosti spotrebujú približne 40 % energie a vyprodukujú 36 % emisií CO2 v Európskej únii. Toto z nich robí najväčšieho spotrebiteľa energie v Európe. Avšak, pri správnej obnove budov, je možné znížiť ich energetickú náročnosť aj o 60 %. Sú však projekty, kde sa vďaka správnej obnove znížila energetická náročnosť až o 90 %.

Vznikajú opatrenia brániace poškodzovaniu klímy a podporujúce zdravé bývanie prostredníctvom vhodných materiálov a použitím správnym technickým riešení. Ak plánujete stavať dom, iste neprehliadnite aj naše ďalšie tipy a rady.

Ivka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto