„Nulový dom“ už nie je viac len v sci-fi filmoch

Pri prezeraní, prípadne kúpe nového domu, ste sa určite stretli s pojmom “nízkoenergetický ekologický dom“, alebo jednoducho len “nízkoenergetický dom“. S čím ste sa však pravdepodobne nestretli, je pojem “nulový dom“. Aký to je a ako sa odlišuje od nízkoenergetických a obdobných domov?

0
114
ruky s bankovkami
Photo by @Christia Dubovan on Unsplash
Nulový, čiže nízkoenergetický?

“Nízkoenegetický dom“ je označenie pre domy, ktoré za rok pre zabezpečenie tepelnej pohody spotrebujú od 15 až po 50 kWh/m² energie. A aký je teda ten takzvaný nulový dom? V podstate, dokáže za rok vyrobiť rovnaké množstvo energie, aké spotrebuje na svoju prevádzku. Vedeli ste, že môžete od štátu získať dotáciu na výstavbu takýchto nízkoenergetických domov?

“0“ za elektriku?

Samozrejme, nula v názve je len ilustračná, keďže dom je nutné mať napojený na elektrickú sieť, kvôli rozdielnym časom výroby a spotreby energie. Avšak, reálna spotreba nulového domu je nižšia ako 5 kWh/m² za rok, čo je v porovnaní s bežnými dnešnými novostavbami, ktoré spotrebujú od 80 – 140 kWh/m², neporovnateľný rozdiel.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Brazos Urban | Real Estate (@brazosurban_realestate),

Čo robí nulový dom nulovým?

Nulový dom je nadštandardne tepelne izolovaný, má kvalitné okná, vďaka čomu teplo z domu nikam zbytočne neuniká a steny sú teplejšie ako v štandardnom, prípadne starom dome. Taktiež je vybavený riadeným vetraním, ktorým do domu neustále prúdi čerstvý vzduch. Vďaka tomu sa dom zbavuje pachov z nábytku, náterov, a v dome nie je vysoká koncentrácia oxidu uhličitého. Oxid uhličitý prispieva k bolestiam hlavy, únave a ďalším nežiadúcim stavom. Nulový dom spotrebúva minimum energie, a aj toto minimun si vytvorí z obnoviteľných zdrojov. Tým šetrí životné prostredie, pretože tvorba energie z neobnoviteľných zdrojov je pre neho veľká záťaž. Preň sú najšetrnejšie úspory energie a maximálna energetická efektivita. V oboch vlastnostiach nulový dom exceluje. 

Nulový dom a náklady oproti štandardnému

Nulový dom je možné postaviť za podobnú cenu, ako je priemerná cena výstavby v SR. Pri porovnaní nulového a štandardného pri rovnakej veľkosti, bude nulový dom vo väčšine prípadov drahší. Vyššie náklady sa však vrátia v podobe nižších platieb za energie. Avšak, náklady na opravy domu a technického zariadenia budú tiež vyššie. 

Luky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto