Dnes je 18.augusta 2022, meniny má Elena/Helena

“Nulový dom” už nie je viac len v sci-fi filmoch

Nulový, čiže nízkoenergetický?

“Nízkoenegetický dom“ je označenie pre domy, ktoré za rok pre zabezpečenie tepelnej pohody spotrebujú od 15 až po 50 kWh/m² energie. A aký je teda ten takzvaný nulový dom? V podstate, dokáže za rok vyrobiť rovnaké množstvo energie, aké spotrebuje na svoju prevádzku. Vedeli ste, že môžete od štátu získať dotáciu na výstavbu takýchto nízkoenergetických domov?

“0“ za elektriku?

Samozrejme, nula v názve je len ilustračná, keďže dom je nutné mať napojený na elektrickú sieť, kvôli rozdielnym časom výroby a spotreby energie. Avšak, reálna spotreba nulového domu je nižšia ako 5 kWh/m² za rok, čo je v porovnaní s bežnými dnešnými novostavbami, ktoré spotrebujú od 80 – 140 kWh/m², neporovnateľný rozdiel.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Brazos Urban | Real Estate (@brazosurban_realestate),

Čo robí nulový dom nulovým?

Nulový dom je nadštandardne tepelne izolovaný, má kvalitné okná, vďaka čomu teplo z domu nikam zbytočne neuniká a steny sú teplejšie ako v štandardnom, prípadne starom dome. Taktiež je vybavený riadeným vetraním, ktorým do domu neustále prúdi čerstvý vzduch. Vďaka tomu sa dom zbavuje pachov z nábytku, náterov, a v dome nie je vysoká koncentrácia oxidu uhličitého. Oxid uhličitý prispieva k bolestiam hlavy, únave a ďalším nežiadúcim stavom. Nulový dom spotrebúva minimum energie, a aj toto minimun si vytvorí z obnoviteľných zdrojov. Tým šetrí životné prostredie, pretože tvorba energie z neobnoviteľných zdrojov je pre neho veľká záťaž. Preň sú najšetrnejšie úspory energie a maximálna energetická efektivita. V oboch vlastnostiach nulový dom exceluje. 

Nulový dom a náklady oproti štandardnému

Nulový dom je možné postaviť za podobnú cenu, ako je priemerná cena výstavby v SR. Pri porovnaní nulového a štandardného pri rovnakej veľkosti, bude nulový dom vo väčšine prípadov drahší. Vyššie náklady sa však vrátia v podobe nižších platieb za energie. Avšak, náklady na opravy domu a technického zariadenia budú tiež vyššie. 

Luky

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 9x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14