Dnes je 22.marca 2023, meniny má Benadik

Porcelánové súpravy a šperky prezentujú kvalitu aj eleganciu

#Vyrobenenaslovenku

Iste si každý pamätá vzácne, porcelánové jedálenské súpravy vo vitrínkach v domoch svojich starých rodičov. Nejedna stará mama mala odložené súpravy pre výnimočné gastro sviatky akými sú Vianoce či Veľká noc. Vitrínky sme však časom vymenili za minimalistickejšie obývačkové steny a obedové servírovacie súpravy tiež prešli istými zmenami. Moderný porcelán však môže mať tradičný výzor a zároveň originálnu a ručne vytvorenú podobu.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rysa (@rysa_porcelain),

Biele zlato pochádza z Číny

Porcelán sa do Európy dostal v 13. storočí. Panovníci z európskych štátov si ho zadovážili za neuveriteľné ceny práve z Číny. Prvý európsky porcelán vznikol po veľkom úsilí a mnohoročnom vývoji pred 300 rokmi. Podarilo sa vytvoriť hmotu podľa správnej receptúry, ktorej výsledkom bola jemná, tenká a biela hmota – porcelán.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rysa (@rysa_porcelain),

V Európe bolo o niečo ťažšie vytvoriť správnu kombináciu všetkých látok potrebných na jeho výrobu. Na rozdiel od Číny, kde sa íl na výrobu priamo ťažil z prírodných ložísk, bolo nutné v Európe nájsť správne zložky a nakombinovať ich správny pomer. Záhadné pomery a presné zložky na výrobu bieleho zlata – porcelánu – objavil Ehrenfried Walther von Tschirnhaus v roku 1708.

dve keramické šálky s motívom zvieratiek
Photo by @ rysa_porcelain
Ozdoba nielen do kuchyne

Postupne sa zakladali malé manufaktúry a porcelánky v Čechách, Nemecku a aj na území Slovenska. Viaceré z nich však postupom času zanikli. V súčasnosti sa výrobe originálnych porcelánových setov či doplnkov venujú milovníci ručných prác, prepracovaného dizajnu a výnimočnej kvality. Berú svoje hobby ako vášeň. Okrem kuchynského riadu tak vyrábajú aj porcelánové šperky ako náušnice alebo prívesky.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rysa (@rysa_porcelain),

Čajové šáločky a milé kávové sety sú všestranný a podstatný pomocník, ktorý sa v kuchyni len tak ľahko nestratí. V tlmených prírodných farbách a s pôvabným motívom si porcelánový kuchynský riad obľúbi každý. Svoj obľúbený mok si tak dokážete vychutnať ešte štýlovejšie.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Loris_porcelain (@loris_porcelain),

Páčia sa aj vám takéto porcelánové doplnky, ktorými môžete ozdobiť nielen kuchynský stôl, ale aj seba? Máte doma porcelánové sety či obľúbenú šáločku z tejto starodávnej hmoty? Pochváľte sa nám! Budeme sa tešiť.

Morena

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 2x
  • 0x
  • 3x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie