Dnes je 30.novembra 2022, meniny má Ondrej/Andrej

Lagom – život v dlhodobo udržateľnom štýle

Do tretice…

Podstatu svojho životného štýlu a svojej kultúry prenášame aj do bývania a dizajnu, ktorý nás obklopuje. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa snažíme upravovať si svoje okolie? V peknom interiéri sa menia naše pocity a stávame sa pokojnejší. Pekný interiér si viac vážime. Zväčša sa s estetickou filozofiou spájajú tajomné slovíčka ako Hygge či Wabi-Sabi. Obe nesú hlbokú myšlienku a predkladajú nielen koncept prezentujúci bývanie, ale aj spôsob myslenia.

Takýmto spôsobom života je aj škandinávsky štýl – LAGOM. Najlepšie túto životnú filozofiu, ľahko aplikovateľnú aj do bývania, charakterizuje čistota, skromnosť a rovnováha. V čom je výnimočná?

Životný štýl podľa hesla „ani veľa ani málo“

K dánskeho spôsobu života Hygge, zameriavajúceho sa na prítomnú chvíľu a japonskej estetickej filozofie Wabi-sabi sa pripája aj nový trend zo Švédska – Lagom. Tento trend sa dotýka nielen interiérového dizajnu, ale aj všetkých oblastí života ako sú životný štýl, práca, šatník, výživa ap.

Hlavnou myšlienkou Lagom je umiernenosť a skromnosť. V súčasnej konzumnej dobe celkom dobrý nápad, čo myslíte? Tento švédsky spôsob myslenia má preto jedno hlavné motto „ani veľa ani málo“.

krásna mladá žena čítajúca si o švédskom smere lagom
Photo by cottonbro on Pexels

Šťastný, naplnený a plnohodnotný život môžeme mať aj keď nemáme to VŠETKO, čo sa nám vďaka kvalitnému marketingu nadnárodných spoločností a korporácií prezentuje. Podstatou Lagom je rovnováha a zmysluplné užívanie. Aj s maličkosťami sa dá prežiť život plnohodnotne. Nelipnúť na materiálnych veciach a stavať sa predovšetkým k životnému prostrediu s úctou, je podprahovou myšlienkou, ktorú tento koncept v sebe nesie.

Pozrite, ako si filozofiu Lagom osvojili traja mladí študenti, ktorí stoja za značkou PURESLOVAKIA. Spolu s dobrovoľníkmi vysádzajú stromčeky a starajú sa o životné prostredie aj našu planétu.

Lagom zdôrazňuje, aby sme sa správali k prírode ohľaduplne. Volili si ekologickejšie varianty dopravy a nemíňali svoje finančné prostriedky bezmyšlienkovito. Ušetrené peniaze tak dokážeme investovať do príjemne strávených chvíľ s priateľmi… napríklad pri večeri alebo chutnom obede…alebo len tak:)

rodičia objímajúci svoju dcéru a žijúca podľa filozofie lagom
Phoo by Vlada Karpovich on Pexels

A čo vytvára domov ešte viac lagom? Keďže tento štýl pochádza zo severu, jeho neodcudziteľnou súčasťou, rovnako ako pri škandinávskom štýle, je:

  • biela, sivá, svetlomodrá farba
  • presvetlený priestor
  • veľa úložného priestoru
  • útulné dekorácie ako kvety, lampáše a vonné sviečky
mladý otec sa hrá so svojou malou dcérkou v krásnom interiéri
Photo by Tatiana Syrikova on Pexels

Ako sa viac starať o svoj udržateľný domov? Perfektný tip je vermikompostovanie! Pozrite, ako sa dá kompostovať v kancelárii či paneláku.

Nech už sme zástancom akýchkoľvek štýlov a druhov estetiky. Vlastné túžby o bývaní chceme podľa vlastného vkusu zrealizovať tak, aby sme sa doma cítili pohodlne a príjemne. Inšpirácií o peknom bývaní je veľa a každý si vie vybrať presne to, čo mu vyhovuje.

Čo je podľa vás pekný interiér a aké parametre by mal pekný interiér spĺňať? Napíšte nám svoje názory pod článok! Sme zvedaví.

Morena

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 6x
  • 0x
  • 2x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie