Krásy Slovenska zapísané v UNESCO. Tip na potulky

Bardejov je mimoriadne úchvatné Slovenské mesto. Najstaršia písomná správa o tomto meste sa datuje v roku 1241. Jeho zachované centrum nesie známky gotiky aj renesančnej architektúry. V strede námestia sa nachádza mestská radnica zo 16. storočia. V blízkosti mesta sa nájde viacero ďalších atraktívnych pamiatok zapísaných v zozname UNESCO. Máme pre vás tieto tipy.

0
61
muž kráčajúci po ceste
Photo by Rene Asmussen on Pexels
Hervartov – Kostola svätého Františka z Assisi

Kostolík pochádza z 15. storočia a právom je označovaný za najstarší a najzachovalejší drevený rímskokatolícky kostol na Slovensku. Exteriér kostola ostal zachovaný takmer v pôvodom stave, no interiér prešiel viacerými úpravami. Tieto zmeny spôsobila reformácia, rekatolizácia aj barokový sloh. V interiéri sa nachádzajú nástenné maľby z roku 1655 a 1805 (boli reštaurované v 70. rokoch 20. storočia). Pôvodné pamiatky ako originálne krídla oltára, svätostánok či prenosný oltárik, sú uložené v Národnom múzeu v Budapešti. Nájdete tu však neskorogotický obraz Františka z Assisi, obraz svätého Krištofa a oltár svätej Barbory či Panny Márie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovák behá po Slovensku (@david.slovak)

Ladomirová

Ďalšia úchvatná dedinka neďaleko Bardejova skrýva výnimočný drevený kostol zasvätený archanjelovi Michalovi. Kostol so zvonicou pochádza z roku 1742 a výnimočný je v tom, že bol postavený bez jediného klinca. Odborníci ho považujú za architektonický skvost a je najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom. Strecha je pokrytá šindľom a interiér kostola zdobia ikony.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mischo (@drevenykostolik.cerkov)

Rozhodli ste sa dovolenkový čas tráviť aktívne? Robíte dobre a ste aj trendy. Viete prečo? Dozviete sa v článku o holistických dovolenkách.

Ruská Bystrá

Tesárske umenie našich predkov je zachované aj v Ruskej Bystrej. Konkrétne na Chráme Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša. Kostol je ručne vystavaný z tesaných trámov a spojený tesárskym čapovaním. V interiéri kostola sa dá vidieť vzácna ikona Ukrižovania na prestole, ktorá bola kompletne zrekonštruovaná.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Zachar (@milan_zachar)

Ak zatúžite po zimnej prechádzke, zavítajte napríklad do Karpatských bukových lesov. Obsahujú významnú genetickú banku buka. No na tomto území sa nachádza aj jazero Morské oko. V pralese môžete obdivovať stromy staré 240 rokov a krásu prírody.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @juraj.holod

Aké výnimočné lokality Unesco ste už navštívili? My sme pre vás vybrali tri kostoly, ktoré sú niečím extra špeciálne. Napíšte nám, či ste obdivovateľom histórie a kultúry na Slovensku. Budeme sa tešiť na vaše postrehy v komentároch.

Morena

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto