Talianski architekti vrátia kúpeľom Grössling niekdajší ,,šmrnc“

Na rohu Kúpeľnej a Medenej (kedysi Grösslingovej) ulice v Bratislave stojí polorozpadnutá budova. V minulosti tu fungovali veľmi navštevované mestské kúpele s plaveckým bazénom a parným kúpeľom, ktoré datujú svoju históriu už od roku 1895. Naposledy si tu ľudia mohli zaplávať v roku 1994. Po tom, ako talianski architekti vyhrali súťaž na ich obnovu, by sa Bratislavčania mali opäť dočkať – už moderného, bezbariérového a ekologického miesta na oddych, spa a relax.

0
10
Historické kúpele Grössling v Bratislave
Zdroj foto: BratislavaDen.sk

Z pomedzi finálnych tímov architektov (dve slovenské firmy, jedna talianska, jedna česká a jedna maďarská) oslovil porotu práve florentský projekt z ateliéru OPPS Architettura, ktorý nebol predražený, dbal na pôvodný plán budov, otváral arkády a spájal rôzne štýly cez skleníkový prekryv. Sofistikovane predelil kúpeľnú časť od knižnej, nakoľko sa renovuje aj oddelenie Mestskej knižnice a čitárnerevitalizuje sa park na Medenej ulici. Okrem veľkého plaveckého bazéna sa obnovia aj tri sedacie, pribudne vonkajší bazén, parná a fínska sauna, masážna zóna.

Plavecký bazén
Zdroj foto: ASB.sk
Knižnica
Zdroj foto: ASB.sk

Zohnať 14 miliónov na prestavbu síce nie je jednoduché, ale nie nemožné. Mesto Bratislava chce získať od investora 3 až 5 miliónov eur, časť pôjde z mestského rozpočtu a časť im prináleží od ministerstva životného prostredia. Prípadne môžu zobrať pôžičku aj od banky.

Vstup do knižnice
Zdroj foto: ASB.sk

Teplo na vykurovanie chcú získať z tepelných čerpadiel, využívajúce obnoviteľné zdroje energie a z kogeneračných jednotiek. So stavebnými prácami sa už začalo – konkrétne s jej strešnou časťou. Ako posledné návrh rieši saunový svet. Celý projekt by mal byť dokončený v roku 2025. 

Čo vy hovoríte na túto premenu? Na vaše komentáre sme zvedaví v diskusii pod článkom.

Domi.Ce

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto