Cena drevodomu
Treba si uvedomiť, že nie je drevodom ako drevodom. Mnohí stavebníci sa pre drevostavbu rozhodnú z jediného dôvodu – nižšia cena. No ak má ísť o stavbu zo skutočného dreveného masívu, s nízkou cenou nepočítajte. Lacnejšie sú totiž len domy, ktoré sú stavané z prefabrikovaných drevených panelov, čo je recyklovaný materiál z drevárskej výroby. Ten sa lisuje a napúšťa chemickým spojivom. Takéto drevostavby sa označujú ako stavby s „ľahkým skeletom“. No v tomto prípade nejde o čisté drevo a už vôbec nie o zdravé ekologické bývanie. Lepšou voľbou sú stavby s „ťažkým skeletom“, teda drevostavby z masívu. Tu však už nemôžete počítať s tým, že cena bude nižšia ako u murovaného domu.
Je murovaný dom lepšou voľbou?
Z cenového hľadiska teda nie je isté, že vás drevený dom vyjde lacnejšie. Dokonca sa môže stať, že dom z masívu bude drahší ako murovaný. A čo ďalšie faktory?
- Životnosť. Nedá sa pochybovať, že tehla má dlhšiu životnosť ako drevo.
- Tepelná izolácia. Moderné spôsoby výstavby počítajú so zateplením už pri samotnej stavbe a to tak pri murovaných domoch, ako aj pri drevodomoch.
- Rýchlosť výstavby. Ak sa ponáhľate a chcete bývať čo najskôr, môže byť pre vás vhodný drevodom. Opäť však hovoríme o montovanom dome z drevených panelov a nie o dome z masívu.
- Odolnosť voči vlhkosti. Problém u drevostavby môže byť najmä u častí domu, kde sa manipuluje s vodou – kúpeľňa, kuchyňa, či toaleta. Tie môžu byť náchylné na vlhkosť. To sa rieši tak, že sa jadro vymuruje a rozvody sa umiestnia klasicky, do múru.
Ako vidíte, oba typy domu majú svoje výhody, aj nevýhody. Dôležité je najmä vybrať si kvalitné projekty domov, s ktorými budete spokojný. Veď dom staviate pre seba. Konečný výber je teda len a len na vás.
Beevam
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.