Dnes je 19.mája 2024, meniny má Gertrúda

Murovaný dom alebo drevodom? Čo treba vedieť pred výberom

Cena drevodomu

Treba si uvedomiť, že nie je drevodom ako drevodom. Mnohí stavebníci sa pre drevostavbu rozhodnú z jediného dôvodu – nižšia cena. No ak má ísť o stavbu zo skutočného dreveného masívu, s nízkou cenou nepočítajte. Lacnejšie sú totiž len domy, ktoré sú stavané z prefabrikovaných drevených panelov, čo je recyklovaný materiál z drevárskej výroby. Ten sa lisuje a napúšťa chemickým spojivom. Takéto drevostavby sa označujú ako stavby s „ľahkým skeletom“. No v tomto prípade nejde o čisté drevo a už vôbec nie o zdravé ekologické bývanie. Lepšou voľbou sú stavby s „ťažkým skeletom“, teda drevostavby z masívu. Tu však už nemôžete počítať s tým, že cena bude nižšia ako u murovaného domu.

Je murovaný dom lepšou voľbou?

Z cenového hľadiska teda nie je isté, že vás drevený dom vyjde lacnejšie. Dokonca sa môže stať, že dom z masívu bude drahší ako murovaný. A čo ďalšie faktory?

  • Životnosť. Nedá sa pochybovať, že tehla má dlhšiu životnosť ako drevo.
  • Tepelná izolácia. Moderné spôsoby výstavby počítajú so zateplením už pri samotnej stavbe a to tak pri murovaných domoch, ako aj pri drevodomoch.
  • Rýchlosť výstavby. Ak sa ponáhľate a chcete bývať čo najskôr, môže byť pre vás vhodný drevodom. Opäť však hovoríme o montovanom dome z drevených panelov a nie o dome z masívu.
  • Odolnosť voči vlhkosti. Problém u drevostavby môže byť najmä u častí domu, kde sa manipuluje s vodou – kúpeľňa, kuchyňa, či toaleta. Tie môžu byť náchylné na vlhkosť. To sa rieši tak, že sa jadro vymuruje a rozvody sa umiestnia klasicky, do múru.

Ako vidíte, oba typy domu majú svoje výhody, aj nevýhody. Dôležité je najmä vybrať si kvalitné projekty domov, s ktorými budete spokojný. Veď dom staviate pre seba. Konečný výber je teda len a len na vás.

Beevam

beevam
redakcia
Email redakcia

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 9x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie