Dnes je 02.marca 2024, meniny má Anežka

Časť nitrianskeho mestského parku prejde revitalizáciou

S revitalizáciou nitrianskeho mestského parku sa už začalo. Podľa vyjadrenia mesta na oficiálnom profile na sociálnej sieti Instagram by malo ísť o komplexnú obnovu, ktorá zvýši bezpečnosť jeho návštevníkov a kvalitu zelene.

Bezpečnosť na prvom mieste

„Okrem obnovy drevenej lávky cez Malú Hangócku aktuálne pracujeme aj na revitalizácii Nového parku. Súčasťou je ošetrenie stromov, zabezpečenie poškodených a nebezpečných stromov, náhradná i nová výsadba stromov a trvalkových záhonov,“ uvádza príspevok na sociálnej sieti.

Inventarizáciou drevín boli vytipované stromy, ktoré by mohli byť bezpečnostným rizikom a ohrozovali by pohyb v parku. „Sú buď odumreté, poškodené, alebo polámané. Takýchto stromov je v parku okolo 140. V rámci revitalizácie Nového parku budú vysadené nové,“ tvrdí mesto Nitra a vysvetľuje, prečo sa s výrubom niektorých stromov musí počkať. „Zamestnanci odboru životného prostredia spolu so zástupcom Štátnej ochrany prírody prezreli všetky stromy, v ktorých potencionálne hniezdia vtáčiky, prezreli aj dutiny, v ktorých sa môžu ukrývať netopiere. Takéto stromy musia s výrubom počkať.“

Zeleň však z parku nezmizne, naopak

Stromy, ktoré nepredstavujú nebezpečenstvo budú ošetrené. Naplánovaná je i výsadba nových drevín. „Ďalším krokom je ošetrenie 395 stromov a výsadba 120 nových stromov s menšou korunou, ako sú okrasné čerešne a jablone, magnólia a breza, po obvode vysadia javor, jaseň a lipu. Na ploche 169 m2 doplníme 724 kríkov ako je orgován, muchovník, kalina, ruže aj vavrínovec,“ dodáva mesto.

Pri drevinách to ale nekončí. Voľnočasové aktivity v parku by mali spríjemniť aj iné prvky.
„Hlavná promenáda parku s trvalkovými záhonmi spríjemní pobyt návštevníkov počas celého roka, teda aj počas zimy. Pribudne nový povrch chodníkov, mobiliár – lavičky, nádoby na odpad, stojany na bicykle, informačné tabule a verejné osvetlenie,“ uvádza mesto v príspevku.

Mesto Nitra očakáva, že revitalizácia Nového parku prinesie zvýšenie bezpečnosti v parku, podporí kvalitu existujúcej zelene a priláka do parku viac návštevníkov.  

Potreboval by park vo vašom meste podobnú revitalizáciu? Napíšte nám do komentára, čo by ste zmenili vy.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie