Prvý svojho druhu
Dom s názvom „Prvok“ bol pôvodne vyrobený ako tri samostatné časti, ktoré sa následne spojili na lodi. Stavba je kombináciou drevostavby a technológie 3D tlače z betónu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Vedeli ste, že? Hrubá stavba tohto domu trvala 48 hodín.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Kto ale stojí za týmto jedinečným projektom? Na výslednom dizajne domu sa podieľal sochár Michal Trpák spolu s jeho tvorivým tímom architektov z Fakulty architektúry ČVUT v Prahe. Súčasnú podobu jej ale dalo robotické rameno. Dom okrem viacerých stavebných prístupov vzájomne prepája aj aspekty zelených stavieb, ktoré by neboli záťažou pre životné prostredie.
Betónové steny sú zvlnené a zaujmú aj výrazným reliéfom. Časť budovy a strechu pokrývajú rastliny. Ani tu nejde o náhodu. Zeleň bola použitá práve ako kontrastný prvok k drsnejšiemu a chladnejšiemu vzhľadu betónových stien.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Unikátny interiér
Interiér je priečkami rozdelený na kúpeľňu s toaletou, spálňu a obývací priestor spojený s kuchyňou. Aj napriek priečkam však pôsobí ako jeden ucelený priestor. Ani interiér nebol ukrátený o využitie technológie 3D tlače. Aby dom spĺňal aj ekologické požiadavky, je jeho priestor plný zaujímavých riešení. Elektrické zástrčky, vypínače a dokonca aj vešiaky sú vytlačené zo skutočne netradičného materiálu. Na ich výrobu boli použité recyklované plastové fľaše. Z kovu vytlačili zase batérie umiestnené v kúpeľni. Mnohých môže prekvapiť aj materiál, ktorý tvorí reproduktory. Ide totiž o piesok napustený živicou.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čísla hovoria za všetko
- Dom Prvok meria viac ako 13 metrov
- V najvyššom bode je vysoký približne 3,5 metra
- Jeho celková váha je 35 ton
Vedeli by ste si predstaviť bývanie v takomto dome? Budeme sa tešiť na vaše reakcie pod článkom.
Mirka
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.