Dnes je 18.augusta 2022, meniny má Elena/Helena

Nové národné múzeum v tvare púštnej ruže

Národné múzeum

Národné múzeum v Dauhe otvorili pre verejnosť 28. marca 2019. Katarské múzeum sa nachádza v hlavnej časti mesta, pričom nová budova stojí na mieste pôvodného múzea, ktoré vzniklo v roku 1975. V blízkosti múzea je aj palác šejka Abdullaha bin Jassima Al Thaniho. Múzeum má za úlohu prezentovať dedičstvo a tradície starších generácií. Pozornosť si však zaslúži aj jeho netradičný dizajn. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Denizen (@denizenmagazine),

Púštna ruža

Hlavným architektom stavby bol Jean Nouvel. V súčasnosti už 73-ročný architekt, ktorý sa podieľal aj na stavbe filharmónií v Paríži a Kodani či budovy Louvre – Abú Dhabí, je tiež laureátom prestížnej Pritzkerovej ceny za architektúru.
Pri návrhu budovy katarského múzea sa nechal inšpirovať tvarom púštnej ruže, teda kryštálom, ktorý sa formuje pod nánosmi púštneho piesku. Divoký dizajn v sebe spája katarskú kultúru a progresívne technologické zázemie

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa National Museum of Qatar (@nmoqatar),

Moderná konštrukcia

Celá konštrukcia pripomína púštne prostredie. Napriek tomu, že ide o obrovskú stavbu zachováva si jednoduchosť s prvkami minimalizmu. Podobné charakteristiky majú aj ostatné diela Jeana Nouvela.
Rozloha budovy je až neuveriteľných 52-tisíc metrov štvorcových

Netradičné expozície

Múzeum má tri nadväzujúce časti – Začiatky, Život v Katare a Budovanie krajiny. Pre návštevníkov je pripravených 11 stálych expozícií a niekoľko krátkodobých výstav, ktoré sa budú počas roka meniť.
Expozície sú zamerané najmä na históriu krajiny, avšak netvoria ich len tradičné výstavné kúsky. Múzeum ponúka netradičný zážitok najmä vďaka pokročilým technológiám. Lákadlo majú byť najmä multizmyslové projekcie, ktoré návštevníkov vtiahnu do reality doby, ktorú prezentujú. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa ArchDaily ? (@archdaily),

Okrem zážitkových výstav bude múzeum ponúkať aj vzdelávanie pre nadaných študentov. Rovnako ako pri stavbe budovy a príprave expozícií múzea, aj vo vzdelávaní pôjde o pokrokový projekt s množstvom príležitostí pre mladých.  

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa National Museum of Qatar (@nmoqatar),

Pre obyvateľov Kataru nie je vstup do múzea spoplatnený, ale turisti za vstupenku zaplatia 50 katarských rialov, v prepočte 12 €.
Navštívili by ste počas dovolenky v Katare aj takéto zaujímavé múzeum? 

Andrea

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 3x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14