Dnes je 18.augusta 2022, meniny má Elena/Helena

Zelená potvora na brehu Seiny – City of Fashion and Design

Ako to celé vzniklo?

V roku 1907 parížsky prístav požiadal o vytvorenie skladov architekta Georgesa Morin-Goustiaxa, a tí vytvorili prvú železo-betónovú konštrukciu vo Francúzsku

Až do roku 2005 tieto sklady neprešli žiadnou výraznou zmenou. V roku 2005 boli vybraní architekti Dominique Jakob a Brendan MacFarlane, aby vytvorili Cité de la Mode et du Design – teda Mesto módy a dizajnu. V roku 2009 sa zrodilo Cité ako ho poznáme dnes. Architekti zachovali betónovú konštrukciu z pôvodných skladov a prekryli ju niečím novým. Po celej bočnej línii kopíruje už existujúcu budovu ďalší tunel. Je navrhnutý ako ,,plug-over“ – teda pripojený k budove. Tento tvar je inšpirovaný pohybom rieky Seina, pri ktorej sa nachádza a je vytvorený z lepeného skla a kovu. Oboje sú v prírodnej zelenej farbe, ktorá odráža živú, organickú architektúru. A budova je pritom prirodzene zapustená do mestského prostredia. V noci privádza k životu túto budovu aj dokonalé osvetlenie navrhnuté umelcom Yannom Kersalé. Hra svetla z viacerých zdrojov a farebné odtiene dodávajú miestu magickú atmosféru. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Laura Beleme ?? (@laurabeleme),

Čo tu môžeme vidieť?

Aby sme však nezostali len pri architektúre tejto stavby, prinášame vám aj stručný prehľad toho, čo všetko sa tu počas roka deje. Vytvára sa tu celoročný kreatívny plán podujatí, ktoré prinášajú inovácie, kultúru a štýl. Organizujú sa tu veľké výstavy, inštalácie a predstavenia – to všetko podporuje nové talenty – umelcov, dizajnérov, módnych návrhárov, fotografov, architektov, grafikov atď. Miestnosti v Cité je možné si aj prenajať, pokiaľ ste organizátorom nejakého podujatia.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Isabelle Leprêtre (@lepretreisa),

Na ploche viac ako 15 000 m² sa nudiť určite nebudete. Detské kluby a kútiky, priestory pre štúdium, športové ihriská, výstavy pre milovníkov umenia a dizajnu, kaviareň Café Oz na streche, ktorá stojí za návštevu najmä večer, kedy oceníte nielen výhľad, ale aj už spomínané osvetlenie a množstvo reštaurácií – aj to sú dôvody, prečo toto miesto navštívi ročne viac ako 1,5 milióna návštevníkov. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa CAFE OZ ROOFTOP (@cafeozrooftop),

Ak máte naplánovanú cestu do Paríža a ostáva vám ešte nejaký čas, City of Fashion and Design si do svojho programu skúste vtesnať. Je to miesto, ktoré dýcha kultúrou a dizajnom, a môžeme vám zaručiť, že váš čas tu bude naozaj strávený plnohodnotne.

Lucy 

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14