Dnes je 30.novembra 2022, meniny má Ondrej/Andrej

Hlina slávi svoj návrat z minulosti. Pozrime sa na tento trend

Hlina sa dlho považovala za nemodernú a zastaranú. Avšak v architektúre prežíva renesanciu. To je pre nás výborná správa, ani by ste neverili koľko výhod má. Spomeňme tie hlavné:

 • vysoká paropriepustnosť
 • schopnosť akumulovať teplo
 • je maximálne ekologická, pretože sa dá kompletne znovu použiť alebo recyklovať
 • je pomerne ľahko dostupná lokálne
 • izoluje zvuky

Viac o základných vlastnostiach hliny sa dočítate nižšie v rozhovore s Petrom Cochom

hlinená stena v reštaurácii
Image by @Peter Coch from Organica

Moderné budovy sa stavajú ekologickejšie a s čo najnižším dopadom na životné prostredie. O eko-friedly materiáloch sa môžete dočítať aj v článku Eko je cool. Spoznajte udržateľné spôsoby výstavby domov.

Vyššie spomenuté vlastnosti hlinu predurčujú na výborný stavebný materiál. Je skutočne ekologický a ideálny na akúkoľvek stavbu. Ak by ste predpokladali, že dom si takto postavíte hocikde, veď hlina je všade, vyvedieme vás z omylu. Hlina na stavbu nie je tá priamo z povrchu, musíte kopať o niečo hlbšie. Navyše do hliny sa potom pridáva piesok, štrkopiesok alebo slama, aby mala lepšie vlastnosti a nebola príliš krehká. Nezabúdajte – najdôležitejšie je v celom procese výstavby z hliny sušenie. To môže trvať aj niekoľko týždňov, ale je absolútne nevyhnutné dôsledne dodržať tento čas schnutia.

Netrúfate sa pustiť do výstavby samy? Krásne zdravé bývanie vám pomôže vytvoriť skupina remeselníkov Organica. Profesionálny remeselník a zakladateľ združenia Peter Coch, venujúci sa prírodnému staviteľstvu, nám poskytol odpovede na naše otázky. Prečítajte si viac v našej prvej sérii rozhovoru s týmto inšpiratívnym človekom.

Čo je dobré vedieť pred tým, ako sa rozhodneme pre hlinu alebo hlinené omietky?

Určite je dobré poznať vlastnosti tohto materiálu. Hlina je materiál, ktorý sa nehodí všade. V prípade, že by hlinená exteriérová fasáda nebola dostatočne chránená veľkým presahom strechy, ochranným spodným soklom či špeciálnym ochranným náterom, podlieha pod vplyvom dažďa rýchlej gradácii. V exteriéri častejšie používame vápenné omietky alebo drevený obklad.

Čo sa týka interiérov určite nie sú vhodné v kúpeľniach na vodeodolných plochách – za vaňu či v sprchovom kúte. Mimo týchto plôch, ktoré majú byť vodeodolné, sa hlinené steny, omietky či podlahy môžu aplikovať kamkoľvek.

Na začiatku treba hlavne vedieť:

 • v akom rozsahu ju chce klient aplikovať
 • na aký povrch a plochu bude hlina použitá
 • na aký podklad a na koľko metrov štvorcových
 • farbu omietky, steny, podlahy

Na základe týchto informácií sa vytvára cenová ponuka.

Aké sú základné vlastnosti hliny?

Jedna z jej hlavných vlastností je regulácia vzdušnej vlhkosti. V prípade nadbytočnej vlhkosti ju pohlcuje, ale ak je vzduch suchý, tak hlina vlhkosť vracia do vzduchu. Dobré je vedieť, že hlina nie je tepelno-izolačný materiál. Mnoho zákazníkov si myslí, že ak bude mať hlinu v interiéri automaticky bude mať teplejšie. To nie je pravda. Hlina je ťažký materiál – radí sa medzi tepelno-akumulačné materiály. To znamená, že potrebuje zdroj tepla alebo potrebuje byť zaizolovaná tepelno-izolačným materiálom. Podlaha bez tepelnej izolácie je v podstate studená – rovnako ako podklad, na ktorom je nanesená. Preto sa robia napríklad stenové vykurovania s hlinenými omietkami, prípadne podlahové kúrenia v hlinených podlahách. Tak docielime príjemné teplo domova.

Nie je to len taká obyčajná hlina. Odkiaľ pochádza hlina, ktorú používate?

Väčšinou pochádza z miesta danej stavby, okolia stavieb, kde sa robia výkopové práce, zemné práce. Používa sa ílovitá mastná zemina, ideálne keď nemá veľa kameňov. Nachádza sa pod ornicou alebo humusom v rôznych hĺbkach v závislosti od lokality.

Ak sa v nej nachádza veľa kameňov tak sa ešte preosieva. Pri príprave jemnej vrstvy, hlinu vopred namočíme, rozmixujeme a prepasírujeme cez sito aby tam ostali len jemné skalky. 

Aké sú farebné varianty?

Farebná škála je široká, od bielej farby a až po čiernu. Základné tóny sú hnedá a biela a tie sa tónujú prírodnými pigmentami. Ideálne je voliť výslednú farbu dopredu. Jej najlepšie vlastnosti sa preukážu vtedy, keď omietka nie je dodatočne zatretá penetračným náterom alebo farbou. V prípade potreby/záujmu je možné hlinené omietky maľovať.

Nechávajú si zákazníci poradiť alebo prichádzajú sami s návrhmi?

Zákazníci majú veľa otázok, predsa len, je to pomerne nový materiál. Prichádzajú s predstavami a my im poradíme, prípadne ponúkneme možnosti, kam je hlinu vhodné použiť. Iste veľa záleží aj od ceny. Často komunikujeme aj priamo s architektmi či dizajnérmi, ktorí pre zákazníkov robia.

Propagujete udržateľné staviteľstvo a tradičné materiály. Je to novodobý životný štýl, alebo sa len vraciame k starému spôsobu staviteľstva?

Čiastočne sa ľudia inšpirujú aj minulosťou. Súčasná práca s materiálmi ako drevo, hlina, vápno a prírodné izolácie sú ľahšie aplikovateľné. Nové technológie to umožňujú robiť efektívnejšie, modernejšie, lacnejšie. V súčasnosti je to aj trend. Podobne ako to je so zdravým životným štýlom, ľudia chcú aj zdravo bývať. Prichádza obdobie, kedy chceme chrániť životné prostredie a zároveň bývať ekologicky a zdravo. 

Myslíte si, že prírodné staviteľstvo je cesta, ktorou by sme sa mali ako spoločnosť poberať?

Ja si myslím, že nič iné nám neostáva, pokiaľ chceme žiť na tejto planéte. Určite musíme v čo najväčšej miere robiť veci tak, aby boli udržateľné, ekologické a zdravé pre nás samotných. S týmto materiálom robíme radi aj preto, lebo neohrozujeme naše zdravie ani pri práci.

Nielen, že to šetrí energie na bývanie, naše životné prostredie, ale aj zdravie remeselníkov, podieľajúcich sa na stavbe. Hlina nie je odpad. Môžete ju dať späť do záhrady, kompostovať či recyklovať. Napríklad staré hlinené tehly, vyrobené pred sto rokmi, namočíte na noc do vody a ráno máte opäť použiteľnú zmes. Odpad vlastne vďaka tomu ani nevzniká.

Organica organizuje workshopy. Komu by ste tieto workshopy odporučili? Môžu byť záujemcovia aj tzv. mestské typy, naučíte ich láske k hline? Pozorujete záujem aj zo strany žien?

Výhodou prírodných materiálov je, že sú babyfriendly. Často nám chodia na workshopy aj tehotné ženy a rodinky s malými deťmi – tie sa môžu bezpečne pohybovať po stavbe, hrať sa v slame alebo s hlinou. Samozrejme, chodia aj ľudia z mesta. Trošku si oddýchnu od počítača aj od kancelárskeho prostredia. Aj pri tejto robote treba zapojiť rozum a premýšľať. Výhodou je, že materiály sú veľmi intuitívne, nepotrebujete mať mnoho skúseností, dajú sa ľahko opracovať. Veľa skúšame a testujeme. Ja som tiež tak začínal, že sme doma sami skúšali ako sa tá hlina správa. Pri tvorbe sa dokonca zapájajú všetky končatiny – nohami sa hlina mieša. Bonusom je, že nepotrebujete žiadne ochranné pomôcky:) Taktiež máme zákazníkov, ktorým robíme len poradenstvo. Prídeme na stavbu, ukážeme, ako sa čo robí a oni si to dokážu sami dorobiť.

Na Slovensku existuje možnosť zúčastniť sa odborných akreditovaných kurzov a po úspešnom absolvovaní získať certifikát. V Občianskom Združení ArTUR.sk v Hrubom Šuri pri Senci je vzdelávacie Ekocentrum, kde sa konajú aj zážitkové workshopy, tadelakt kurzy a dekoratívne kurzy. Väčšinou trvajú tri dni a prednášať chodia aj zahraniční hostia.

Ako sa k tejto forme staviteľstva, stavajú architekti či vedúci stavby? Sú prekvapení keď sa na stavbe objavíte vy alebo už túto formu zdravého bývania poznajú?

Architekti to už čiastočne poznajú. Oni sa zaujímajú o nové trendy. My sa snažíme robiť tomuto remeslu osvetu. Čo sa týka stavbárov, tí sú vždy veľmi prekvapení, že prečo sme ako lastovičky a robíme z blata 🙂

Majú hlinené steny aj nejaké účinky na zdravie?

Účinky sú v kvalite materiálu, no zaručene nemajú hlavne žiadne negatívne účinky. Pozitívne sú aj v tom, že vhodne vplývajú na našu psychiku, pretože je to pre človeka prirodzený materiál aj farba. A samozrejme regulujú vzdušnú vlhkosť, čo je veľmi príjemné.

Treba miestnosti kde sú hlinené steny/stierky viac vetrať alebo špeciálne ošetrovať?

Nevyžadujú si nijakú špeciálnu starostlivosť. Miestnosti treba vetrať podľa toho, na čo je určená. Pri hlinených omietkach môžete mať pocit čerstvejšieho vzduchu.

Organica hlinené strechy
All Images by @Peter Coch from Organica

Páčil sa vám článok a už sa tešíte na pokračovanie v druhej sérii? Dozviete sa, či je vhodné pokladať koberce na hlinenú podlahu a s akými bizarnými požiadavkami sa najčastejšie partička remeselníkov stretáva. Prečítate si o marockých štukách – tadelaktoch. Nenechajte si ujsť pokračovanie článku o hlinených dekoráciách, doplnené videoreportážou. Inšpirujte priateľov a pošlite im aj tento článok. Váš názor nás poteší v komentároch.

Lucy

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 7x
 • 0x
 • 0x
 • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie