Dnes je 11.júna 2023, meniny má Dobroslava

Kde bolo, tam bolo, bol raz čarovný kostolík v srdci Katalánska

Približne 75 km severne od Barcelony, v katalánskom meste Santpedor sa nachádza kostol sv. Františkaarchitektonický skvost, na ktorom pracoval David Closes. Architekt sa snažil o zachovanie historického dedičstva budovy, ale zároveň mu chcel pridať novodobý nádych. 

Sant Francesc
https://www.archdaily.com/251389/convent-de-sant-francesc

Tento kláštorný komplex bol postavený františkánskymi kňazmi v 17. storočí a zahŕňal kláštor a kostol. V roku 1835 sa však komplex prestal používať a ostal celý opustený. V roku 2000 dal štát zbúrať kláštor, ktorý bol už viac-menej zrúcaninou. Zachoval sa kostol, no taktiež v dezolátnom stave. Steny kostola sa rozpadali, v streche boli samé diery, klenby lode a kaplniek čiastočne spadli.

K prvým rekonštrukciám došlo v roku 2003. O záchranu kostola zabojoval už spomínaný David Closes. S rozpočtom vo výške 1,6 mil. € sa snažil vytvoriť multifunkčné kultúrne centrum, čo sa mu následne aj podarilo.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa David Guerra (@davidguerra_arquiteto),

Staré tehlové múry sú doplnené o nové moderné prvky z betónu. Sklenené okná, sú v dokonalej harmónii so starou fasádou. Čiastočne prepadnuté strechy s dierami boli opravené a vyplnené oknami, čo umožnilo príliv prirodzeného svetla. Klenuté stropy boli opravené a doplnené o elegantné osvetlenie. Interiér má rozlohu až 950 m². Vnútorná centrálna hala je zväčša otvorená a pre lepší pohyb po budove boli dobudované rôzne schodiská či rampa. Páči sa vám spojenie moderny s históriu? Pozrite si viac takýchto skvostov.

Sant Francesc
https://www.archdaily.com/251389/convent-de-sant-francesc

Aký máte názor na takúto obnovu a modernizáciu historických budov? Páči sa vám spojenie historického s moderným? Zanechajte nám váš názor v komentároch a zdieľajte článok aj s priateľmi. 

Anet

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 0x
  • 0x
  • 6x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie