Neprekonateľná krása ľudovej architektúry na Slovensku

Globalizácia miest podporuje modernizáciu krajiny. Ľudovú architektúru krajiny nachádzame teraz prevažne v rezerváciách. Zmena prichádza postupne a my pozorujeme, ako sa roľnícke domy premenili na dizajnové stavby budované najmodernejšími technológiami. Pripomeňme si však pôvab nášho kultúrneho dedičstva.

0
125
slamené postavičky v okne
Photo by @ju_lia_nna on Instagram
Ľudová architektúra

Je charakteristická svojimi znakmi, odvíjajúcimi sa od oblasti, kde sa stavby prevažne svojpomocne stavali. Každý kraj Slovenska sa vyznačoval výraznou pestrosťoutypickými prvkami či formami. Nosnými stavebnými zložkami boli v minulosti hlina a drevo. O oceli a betóne vtedy nik ani nechyroval. Vráťte sa k prírodným materiálom aj vy a nechajte sa inšpirovať Hlinou.

Ľudová architektúra na Slovensku bola počas dejín odolná voči moderným slohovým vplyvom. Jej jediným zameraním ostávala funkcionalita. Postrehli ste, že niektoré ľudové domy sú viac zdobené ako iné? Malo to svoj význam. Takto sa rozlišovalo spoločenské rozvrstvenie ľudu.

Funkcionalita bola kľúčová!

Žilo sa hlavne vonku. Nebolo treba stavať veľké obytné priestory, ale stavby v súlade s prírodou. Zeleň vždy pridáva architektúre na kráse a v ľudovej architektúre to platilo dvojnásobne. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Gotická cesta (@goticka.cesta),

Druhy ľudových stavieb 
  • Obytné 
  • Hospodárske – salaše 
  • Výrobné – mlyny, dielne  
  • Sakrálne – kaplnky, kostoly  
  • Verejné – mosty, lávky
  Znaky 
  • Zdobenie – originálne zdobenie zrubov v Čičmanoch 
  • Jednoduchosť – funkcia pred estetikou 
  • Dominancia strechy – v oblasti má vždy rovnaký sklon 
  • Pavlače a nadpražia dverí  
  • Záhrada a dvor s úžitkovými drevinami 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Gabriel Paszto (@gabriel.paszto),

V dnešnej dobe, v ktorej si už okrem funkcionality potrpíme aj na dizajn sa mnohé pôvodné stavby menia na luxusné, moderné vily. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra Macháliková (@petramachalikova),

Zachovávaním a replikáciou ľudových stavieb sa zaoberajú firmy ako napríklad http://www.ludovaarchitektura.sk/stavby. Pridávajú stavbe vyššiu hodnotu svojou estetickou funkciou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jarka Hmírová (@jarkahmirova),

Krásne stavby a našu ľudovú kultúru si zachovávame v rezerváciách ľudovej architektúry (Čičmany, Brhlovce, Vlkolínec…) či zónach ľudovej architektúry (Babiná, Heľpa, Východná…).   

Nezabúdajme odkiaľ pochádzame, to je motto a hlavná myšlienka tohto článku, ktorú by sme boli radi, keby ste si odniesli. Viem, že takáto architektúra nie je šálkou kávy každého, no dá sa poňať aj z modernejšieho uhla. Budeme radi, keď článok zazdieľate ďalej a neodmietneme ani komentár 🙂 

Ivka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto