Dnes je 10.júna 2023, meniny má Margaréta

Vianoce bez gýču a pozlátka – ZEROWASTE alternatívy

Recyklované Vianoce 

To, že odpad triedite a recyklujete, je krok k lepšiemu. Ešte lepšie je ho buď redukovať alebo ho ani netvoriť  Že si to neviete v realite predstaviť? Stačí dodržiavať pár zásad a pôjde to. A to aj pri takom ,,sviatku hojnosti“ akými sú Vianoce.

Základom je zamyslieť sa, čo naozaj potrebujete, z čoho to bude vyrobené, aké množstvo reálne využijete a čo by ste vedeli znova použiť. Skúste zhodnotiť, či jedlom neplytváte a či potraviny, z ktorých varíte nemajú aj bezobalové alternatívy. Ak už aj niečo ostane nazvyš, namiesto koša to dajte do kompostu.

šťastná pani s potravinovými dózami zerowaste
Photo by @gittemary on instagram

Radosť z Vianoc by sa nemala merať podľa množstva darčekov. Ak už, skúste ekologické varianty. Počuli ste už o bambusových kefkách, bio-bavlnenom oblečení či sójových sviečkach? Kúpte si tovar z čisto prírodných materiálov, ktorý po naplnení svojho životného cieľa, opäť dokáže ľahko vrátiť prírode.

zerowaste produkty
Photo by @zerowastestore on instagram

Vianočné stromčeky si nekupujte plastové ani odpílené, ktoré dostane v stánku nejakého supermarketu. Buďte kreatívni a naaranžujte si trocha atypický stromček z drevených palíc, papierových ci baliacich roliek. A ak pre vás Vianoce nemôžu existovať bez ihličnatého stromčeka – tak si taký prenajmite. Pekne v kvetináči s vôňou Vianoc a dobrým pocitom na srdci.

ekologické vianočné stromčeky
http://www.zerowasteslovakia.sk/pamatate-si-este-caro-vianoc/

A keď už taký stromček bude ,,zdobiť“ vašu obývačku, bolo by vhodné, aby aj ozdoby na ňom boli rovnako ekologické. Na čo každý rok kupovať nové, skúste ozdôbky viackrát použiť, skladovať, recyklovať, alebo nepoužiteľné zvyšky skompostovať.

Zero-waste vianočné ozdoby

Pre inšpiráciu vám prinášame pár nápadov, pre vizualizáciu prikladáme aj video z workshopu ,,Zero-waste vianočné ozdoby, usporiadané banskobystrickým komunitným centrom 365.labb.

vianočné mašličky z vrecoviny
https://www.sashe.sk/Zuzu.Lienka/detail/jutove-maslicky-hrubsie-velka-masla
  • Plastové farebné gule vymeňte za šišky nazbierané v prírode, uviazané na špagáte.
vianočná šiška ozdoba
https://www.sashe.sk/VLASTIMILS/detail/vianocna-ozdoba-siska
  • ,,Huňaté“ girlandy obmeňte za vlastnoručne vyrobené z popcornu a orieškov (prevlečených cez ihlu na nitke).
vianočné ozdoby z popcornu
https://labrys.ru/sk/holiday-decor/paper-garland-on-the-window-christmas-garlands-with-their-own-hands-paper-electric-and-other
  • Pomaranč napichaný klinčekmi spĺňa funkciu dva v jednom: okrasy aj osviežovača vzduchu zároveň.
vianočné pomaranče
https://relaxmagazin.sk/2017/11/22/prevonajte-si-byt-bez-chemie-jednoducho-prirodne-s-pomarancom-klincekmi
  • Usušené plátky pomaranču (citrónu alebo jabĺčka) tiež poslúžia ako pekná dekorácia. Stačí zobrať formičky z perníkov, ,,vykrojiť“ ich zo šupky, dať vysušiť (pre vylisovanie použite nejaké ťažidlo, napr. hrubú knihu) a ,,eko“ ozdoba je na svete.
  • Sladkosti v podobe perníčkov či lineckých koliesok namiesto salóniek určite poznáte. Novinkou pre vás môže byť tzv. nejedlé cesto, ktoré nepotrebuje ani pečenie – stvrdne samo. Vyrobíte ho z múky, vody a priliatím octu. Na záver do tejto masy vtlačte šípku alebo vetvičku. 
perníkové ozdoby na stromček
https://artmama.sme.sk/vsetko-ostatne/fotopostup-na-vianocne-dekoracie-zo-slaneho-cesta

Nie je lepšieho pocitu ako pomôcť tejto planéte a vytvoriť si z ,,ničoho“ niečo pekné zaujímavé. A keďže je lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť či (v našom prípade) čítať, prinášame vám krátke video s pár tipmi na vianočné recyklované vianočné ozdoby. 

Pochváľte sa svojimi vianočnými ,,krasotinkami“.

DomiCe

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 9x
  • 5x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie