Dnes je 11.júna 2023, meniny má Dobroslava

Vďaka krviprelievaniu veža v Pise ešte stojí

Masívna stavba, mäkká pôda

Už tento podnadpis vám čo-to napovie. Ale poďme pekne po poriadku. Základy celej stavby boli položené v auguste 1173. Už tu je kameň celého úrazu, pretože boli hlboké len zhruba tri metre. Pôda pod vežou je navyše ílovitá, mäkká, čo stabilite vôbec nepomohlo. Už pri stavbe druhého poschodia v roku 1178 sa veža začala ponárať a nakláňať. Smerovalo k najhoršiemu.

Stavba by sa s najväčšou pravdepodobnosťou celá zrútila, avšak práce na veži sa museli zastaviť takmer na celé storočie, kvôli vojne s okolitými štátmi. Paradoxne, práve krvi prelievanie zrejme zabránilo pádu veže, keďže medzičasom sa pôda pod stavbou usadila a stvrdla.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marcus Ronchi (@marcusronchi),

Stavba pokračuje, nakláňanie tiež

Práce boli obnovené v roku 1272, takmer celých sto rokov od začiatku. Nový architekt s náklonom veže vôbec nebol spokojný a hľadal riešenie. Pri stavbe ďalších poschodí tak šikmosť kompenzoval tým, že jednu stranu urobil o čosi vyššiu než druhú. Myslíte, že to malo žiadaný efekt? Práve naopak. Veža sa ešte viac naklonila a problém bol opäť na svete.

Na riešenie sa muselo čakať až do roku 1990. Skupina odborníkov dala hlavy dohromady a prišla na spôsob, ako náklon zmierniť a stavbu stabilizovať. Veža sa nakláňa na juh, na severnej strane teda odobrali takmer dva nákladiaky plné pôdy, čím sa základy mierne posunuli a stabilizovali. Okrem toho použitím sofistikovanej kanalizácie odvádzajú vodu z podložia do studní. Použitím týchto techník sa im podarilo narovnať vežu o celých 38 stupňov. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tania (@i_motylek),

Šikovné, že? Čo poviete na tento sofistikovaný spôsob, ktorým sa podarilo vežu stabilizovať? Máte už aj vy nejaké pekné fotky pri tejto šikmej veži? Ak nie, pošlite tento článok svojim priateľom a vyberte sa k tejto dokonalo nedokonalej veži.

Luky

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 10x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie