Architektonický mišmaš
To, že zámok je zhmotnením predstáv nadšenca umenia a nie architektúry, má svoju cenu. Ľudovít až fanaticky obľuboval Wagnerove opery a množstvo interiérových dekorácií a malieb je nimi inšpirovaných.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Umenie hralo v jeho živote významnú rolu, dokonca až natoľko, že dizajn zámku nie je dielom architekta, ale maliara, Christiana Janka. Ten zhodou okolností pracoval aj na scenérii Wagnerovej opery Lohengrin. Úplnou náhodou.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Interiér zámku architektov priam až provokuje. Ide o nevídaný mix slohov a štýlov. Počítajte s nami, vnútri nechýba:
- novogotika
- novoromantizmus
- historizmus
- byzantský sloh
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Iba z prehliadky interiéru by sa dala napísať architektonická učebnica, čo poviete?
Medzi turistami jednotka
Aj napriek vyššie spomenutému je Neuschwanstein v Bavorsku najnavštevovanejšou turistickou lokalitou. A ak sa ubytujete v jednom z najstarších hotelov na svete, o zážitok budete mať postarané.
Rozprávkový dizajn zámku, miestami až hraničiaci s gýčom, nebráni tomu, aby ho ročne navštívil viac než 1 a pol milióna hostí. A pritom majú v interiéri zakázané zhotovovanie fotografií.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Údržba pamiatky taktiež nie je práve najlacnejšia. Bavorský parlament na ňu ročne vynaloží zhruba 15 miliónov eur.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Aj tieto veci sú dôkazom, že na to, aby bolo miesto turistickým lákadlom, nemusí ísť o architektonický skvost. Niekedy stačí aj slohový guláš.
Posibr
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.