Malé knižné búdky sú krásny spôsob, ako zdieľať knihy

Možno ste si ich vo vašom meste všimli aj vy. Malé domčeky, ktorých obsahom je zopár kníh. Slúžia tím, ktorí si chcú zadarmo požičať knižku. Viete kde nájdete tieto mini verejné knižnice a akú majú históriu?

0
1093
Obrázok od Lisette Brodey z Pixabay
Myšlienka sa zrodila…

Podmienky sú jednoduché – požičaj, prečítaj a nepoškodenú vráť. Pokiaľ chcete prispieť vlastnou knižkou, môžete ju vložiť dovnútra. Prvú malú bezplatnú knižnicu postavili v roku 2009 v meste Hudson vo Wisconsine

Little Free Library je nezisková organizácia ktorá podporuje výmeny kníh, zvyčajne vo forme verejnej knižnice.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jenny (@jsw2865),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Free Library of Philadelphia (@freelibrary),

Popularita rastie 

Prostredníctvom malých bezplatných knižníc sa každoročne vymieňa milión kníh s cieľom zlepšiť prístup ku knihám pre čitateľov všetkých vekových a sociálnych skupín. Máte radi knižnice? Prečítajte si niečo skutočne šokujúce o dokonalo nedokonalej knižnici Tianjin Binhai Library v Čine. Stretnúť sa s nimi môžete vo viacerých väčších mestách na Slovensku. Najčastejšie sa nachádzajú na sídliskách, alebo v parkoch. Knižku si môžete prečítať vonku, no takisto si ju môžete aj zobrať domov. Takúto peknú môžete nájsť v Košiciach.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mária Nováková (@maria.salgariova),

Banskobystrické sídlisko Sásová má svoju malú knižnicu priamo pri detskom ihrisku. V knižničke je približne 30 knižiek a ďalšie kolujú medzi ľuďmi. Sú to prevažne rozprávkové knihy, no záujemca nájde v regáli aj beletriu či náučnú literatúru. Podobné knižničky vznikli aj v centre Banskej Bystrice, na sídlisku Fončorda, ako aj v časti Uhlisko. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ЏЕМ ОД КЊИГА (@dzemodknjiga),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sarah (@sarahsbooktique),

V Bratislave je ich tiež niekoľko. Napríklad v parku na Račianskom mýte a Kuchajde alebo v mestskej časti Staré Mesto sú hneď štyri knižné domčeky. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vivi (@wandering_wild_home),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa San Francisco Chronicle (@sfchronicle),

Ako sa vám páči takýto nápad zdieľania kníh? Stretli ste sa už s týmito mini knižnicami? Dajte nám vedieť či radi čítate knihy v meste alebo v parku a či využívate služby mini verejných knižníc.

DoDo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto