Dnes je 04.júla 2022, meniny má Prokop

Louvre ako súčasť konšpiračných teórií o francúzskom prezidentovi

Pyramide du Louvre bola slávnostne otvorená 29. marca 1989 a slúži ako hlavný vchod  do najznámejšieho parížskeho múzea umenia už viac ako štvrť storočie. Za touto dnes už neodmysliteľnou časťou Paríža, stojí architekt Ieoh Ming Pei z New Yorku. Stavba bola zrealizovaná na požiadavku francúzskeho prezidenta Mitterranda. Viac o tomto inšpiratívnom čínsko-americkom architektovi sa dočítate aj v článku Ieoh Ming Pei – 102 ročný architekt.

Architektúra

Pyramída je kompletne postavená zo sklenených prvkov doplnených oceľovou konštrukciou.  Dosahuje výšku cez 20 metrov a jej štvorcová podstava má dĺžku 35 metrov. Pod pyramídou sa nachádza podzemné „nádvorie“, ktoré spája štyri lode múzea. Tak ako každý odvážnejší nápad, ani presklená pyramída sa nevyhla vlne kritiky. S návrhom spočiatku nesúhlasilo až 70% Francúzov, ktorým sa nepáčilo spojenie modernej architektúry s historickými budovami múzea. Avšak nájdu sa aj jednotlivci, ktorí ocenia spojenie  architektonických štýlov. 

múzeum Louvre
ByHteink.min-commons:File:LouvrePyramid.jpg,CCBY-SA3.0, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=38292385
Konšpiračné teórie 

Ako sme už naznačili na začiatku, tak priaznivci konšpiračných teórií si našli hlbší zmysel v počte sklenených tabuliek. Napríklad Dominique Stezepfandts tvrdí, že pyramída je venovaná nejakej sile opisovanej ako Príšera z ,,Knihy odhalení“ a celá štruktúra pyramídy je postavená na čisle 6. 

Teória o 666 sklíčkach sa začala šíriť v 80. rokoch, kedy toto číslo spomínala oficiálna brožúra. Avšak konšpirátori, sklamem vás. Po prerátaní sa zistilo, že stavba sa skladá zo 673 tabuliek (603 kosoštvorcových a 70 trojuholníkových). 

Mýtus o diablovom čísle znova oživil Dan Brown v roku 2003 ako súčasť bestselleru Da Vinciho kód. Hlavný hrdina uvádza, že počet 666 tabuliek nie je náhodný, ale vyžiadaný prezidentom. 

Nedá sa poprieť dôležitosť tohto architektonického monumentu. Zmienil niekto pred vami mesto Paríž? Každému z nás sa pred očami, hneď po Eiffelovej veži, vybaví táto sklenená pyramída. Ale čo hovoríte na spojenie pyramídy s konšpiračnými teóriami či diablom? Minimálne to bude zaujímavá storka, ktorou môžete zaujať priateľov na výlete do mesta lásky. Podeľte sa s nami o názor v komentároch a zdieľajte tento článok ďalej. 

Ivka

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14