Travertín – unikátny kameň do exteriéru aj interiéru

Travertín je druh vápenca, ktorý má v architektúre široké využitie. Hoci sa spočiatku používal najmä ako stavebný materiál, dnes už hrá aj dizajnovú úlohu, a to v exteriéri ako aj v interiéri. Zaujíma vás ako sa používanie travertínu v architektúre vyvíjalo? Chceli by ste vedieť, ako si s ním môžete skrášliť svoj domov? Tento článok vám to ukáže.

0
455
Photo by @ veranorogum.am on Instagram
Unikátnosť travertínu

Travertín sa vyznačuje béžovou až sivou farbou. Hovorí sa, že je „čistým produktom prírody“, pretože každý kus obkladu, ktorý je z neho vyrobený je iný. Okrem toho, že sa líši farbou, častokrát má v sebe žily iných hornín a póry rôznej veľkosti. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Naturstein Trummer GmbH (@natursteintrummer),

Ťaží a využíva sa aj na Slovensku, pričom travertín ťažený u nás nie je takmer vôbec popraskaný. Vďačí za to najmä tomu, že na Slovensku sa formoval v období mladších tektonických procesov.

Travertín ako stavebný prvok

Travertín sa v architektúre začal používať ako stavebný prvok, a to na stavbu konkrétnych častí stavieb, najmä schodísk a rôznych predelov. Rovnako našiel využitie v záhradnej architektúre pri menších stavbách.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fantoni Natursteinunternehmen (@klaus.fantoni),

Stavitelia si pochvaľujú najmä jeho tvrdosť a pevnosť, keďže vďaka týmto vlastnostiam je veľmi odolný voči poškriabaniu či opotrebovaniu. Vďaka nízkej nasiakavosti je takisto odolný voči chemický látkam a vode.

Mnohí hovoria, že ide o doslova nezničiteľný kameň, pretože naň nepôsobia prudko sa meniace teplotné či poveternostné podmienky. Jeho údržba je tak úplne jednoduchá.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa B.E Architecture (@b.e_architecture),

Travertín ako dizajnový prvok

O niečo neskôr sa travertín začal používať aj ako dizajnový prvok, a to najmä pri dlažbách a rôznych obkladoch.

Dlažby a obklady z travertínu sú obľúbené vďaka svojej nadčasovosti a zaujímavej štruktúre. Rovnako ako pri stavbách z travertínu aj pri dizajnových prvkoch z travertínu platí, že sú bezúdržbové a majú takmer neobmedzenú životnosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa My pretty little house. 🌷 (@my_prettylittlehouse),

Vhodný do exteriéru aj interiéru

Vďaka svojim charakteristikám, najmä minimálnej údržbe, je travertín vhodný do exteriéru ako aj interiéru. Ako už bolo spomínané, v exteriéri sa travertín využíva najmä na stavebné účely. Taktiež sa ním vykladajú záhradné cestičky, terasy či väčšie plochy, napríklad okolo bazéna.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pattom (@pattom.pierrenaturelle),

Práve pri takomto použití je naplno využitá jeho akumulačná schopnosť. Travertín totiž v lete chladí, zatiaľ čo v zime hreje. Vďaka tomu môžete napríklad počas letných horúčav chodiť po dlažbe z travertínu naboso.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa travertin.at (@travertin.at),

Interiér vášho domova si travertínom môžete skrášliť obkladom v kuchyni alebo kúpeľni. Časté sú aj obklady stien v obývacej izbe alebo jedálni.

Použitie travertínu dodá priestoru minimalistický nádych. Aby však priestory nepôsobili sterilne, travertín sa b interiéri zvykne kombinovať aj s drevom. Teplá farba dreva totiž vzhľad priestorov vyváži, aby pôsobili prívetivým dojmom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pattom (@pattom.pierrenaturelle),

Prvky z travertínu vám ušetria starosti s každoročným pretieraním alebo olejovaním, ktoré je charakteristické napríklad pre prvky z dreva. Takisto sa nestretnete s tým, že vám farbu kameňa vytiahne slnko, ako sa to stáva napríklad pri terasách z umelých materiálov.

Andrea

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto