Dnes je 26.novembra 2022, meniny má Kornel

Farma v predajni. V tomto obchode zelenina rastie pred očami zákazníkov!

Nie je to fantázia, ale skutočnosť

Táto predstava nie je vôbec scénou z futuristického filmu, ale startupnemeckej firmy InFarm, ktorá vďaka vede našla spôsob, ako vypestovať zeleninubylinky rovno v obchode.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa infarm (@infarm),

 Prečo uprednostniť regionálne produkty?

Spoločnosť verí, že zelenina by nemala precestovať stovky kilometrov, aby sa dostala na náš stôl. Takáto preprava má negatívny dopad na životné prostredie. Množstvo vypúšťaných emisií do ovzdušia spojených s prepravou, nadpriemerné plytvanie vody na zavlažovanie a kontaminovanie pôdy pesticídmi potravinám viac škodia ako prospievajú.

Pri súčasnom množstve populácie, sa teda klasické dovážanie potravín javí na dlhé obdobie ako neudržateľné. Práve to motivovalo InFarm k vzniku progresívneho projektu. V porovnaní s klasickým pestovaním, využíva InFarm o 95% menej vody, o 75% menej hnojiva, žiadne chemikálie a pesticídy, o 90% menej dopravy a o 99% menej miesta.

K ochrane životného prostredia, vďaka pestovaniu vlastnej zeleniny môžete prispieť aj vy z domu. Ako nato si prečítate v našom článku Nesmrteľný šalát.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Selig.Berlin (@seligberlin),

Za všetkým je technológia

Z vnútorná farma pripomína veľkú sklenenú chladničku, ktorá má vo vnútri perfektné podmienky pre každý druh pestovanej rastliny. Technológia v boxoch dokáže na minútu presne monitorovať teplotu a vlhkosť vzduchu, ph pôdykoncentráciu jej živín. Tieto informácie sú posielané na Cloud, vďaka ktorému má centrála v Berlíne vždy prehľad o stave každej jednej rastliny. No to nie je všetko. Systém je navrhnutý tak, aby sa sám učil a postupom času dokázal vytvoriť vhodné podmienky bez pomoci človeka.

Predajne už aj mimo Európu

V súčasnosti nájdete InFarm na viacerých miestach v Európe a vďaka finančnej dotácii už aj v Amerike. A ako je to s číslami? Do dnešného dňa sa vďaka projektu podarilo zachrániť 3 463 200 litrov vody, 1 665 000 kilometrov dopravy26 640 metrov štvorcových pôdy.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa infarm (@infarm),

Ako by sa vám páčilo natrhať si v predajni čerstvú zeleninu? Pripadá vám projekt InFarm skvelým riešením, alebo je podľa vás pritiahnutý za vlasy?

Baška

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 6x
  • 0x
  • 0x
  • 7x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie