Dnes je 26.novembra 2022, meniny má Kornel

Ónyx – kameň, ktorý je krajší ako mramor

Tento prírodný kamenný materiál je horúcim trendom v interiérovom dizajne. Ónyx je často zamieňaný s achátom – podobným drahokamom, taktiež vytvoreným vrstvami chalcedónu. Aj keď sa tradične používa na výrobu šperkov, vďaka dizajnérom nastupuje na scénu moderného bývania vo veľkom štýle.

Vzácny materiál je k dispozícii v rôznych odtieňoch. Od zlatožltej, mätovo-zelenej po slaboružovú až sivú. Síce rovnako ako mramor býva nepriehľadný, pri správnom opracovaní vie dosiahnuť určitú priesvitnosť. Vďaka tomu môže byť podsvietený kvôli dramatickému efektu. Niektoré typy ónyxov sa kvôli svojej štruktúre a farbe nedajú úplne podsvietiť, ale svojou originálnou kresbou vytvoria postačujúci luxusný doplnok aj bez toho.

Ónyx sa hodí kombinovať s drevom, betónom, oceľou a sklom a vytvára funkčné a ultramoderné zostavy – od svietidiel, kúpeľňových umývadiel, stenových panelov, kuchynských dosiek, podlahových krytín až po stenové obklady.

Obľúbia si ho aj milovníci poriadku. Vďaka plejáde všelijakých obrazcov na ňom nezbadáte špinu ani prach. Taktiež je odolný voči chemikáliám.

Jediným ,,mínusom“ môže byť finančná stránka. Cena za meter štvorcový sa oproti žule alebo mramoru až zdvojnásobuje. Určite však nebudete ľutovať – vďaka spomínaným vlastnostiam a prednostiam je ónyx vhodný do všetkých miestností či verejných priestranstiev. Však posúďte sami.

Panelové steny

Dekoratívne nástenné panely sú tenké a relatívne ľahké, spojením s LED svetlami podsvietia miestnosť a dodajú ohromujúci vzhľad bytovému nábytku či textilu.

Onyx_nastenny panel
https://www.lushome.com/onyx-interior-design-decor-ideas-natural-stone-experts/168716?amp
ónyx luxusná panelová stena
https://www.lushome.com/onyx-interior-design-decor-ideas-natural-stone-experts/168716?amp
Kúpeľne

Asi najtypickejším miestom, kde sa môžeme vynadívať na krásne prevedenie ónyxu, sú kúpeľne. Či už minimalistické prevedenie umývadiel, vaní alebo použitie na väčšiu plochu dodajú pocit luxusu pri každom umytí rúk.

drahý kameň ónyx
https://www.hunker.com/13717168/forget-about-carrara-marble-onyx-countertops-are-on-the-rise
ónyx v kúpeľni
https://www.rkmarblesindia.com/blog/how-green-onyx-marble-is-best-for-your-house/
Kuchyne

S elegantným prevedením ónyxovej kuchynskej linky alebo ostrovčeka sa táto miestnosť stane stredobodom pozornosti všetkých hostí. Taktiež môžete ozvláštniť priestor aj zaujímavou stropnou dekoráciou.

Onyx v kuchyni
https://talkdecor.com/2019/01/31/9-fascinating-room-design-ideas-with-onyx-to-inspire-you/
Barové pulty

Vstúpili ste do baru a neviete odtrhnúť oči od ,,pýchy miestnosti“? Nie, tentokrát to nemá na svedomí pekný barman či barmanka. Postaral sa o to ónyxový barový pult. Už len sadnúť si na barovú stoličku a vychutnávať si drinky za tlmeného osvetlenia pultu.

ónyx v podniku
https://onekindesign.com/2015/06/13/absolutely-fabulous-rustic-modern-log-estate-in-colorado/
bar s ónyxovým pultom
https://www.contemporist.com/wp-content/uploads/2013/09/mi_240913_24.jpg

Poznali ste tento luxusný materiál už predtým? Uprednostnili by ste ho pred ,,vintage“ mramorom? Podsvietený ónyx vyzerá skutočne špeciálne a exkluzívne. Je to výrazný a skutočne výnimočný prvok. Siahli by ste po tomto kameni aj vy?

DomiCe

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 7x
 • 0x
 • 0x
 • 0x
  Dana
  26/11/2021
  00:15

  Dobri vecer co chcela bisom si obiednat tieto kamene co mate na pulti dakujem

   Miroslava Luptakova
   03/12/2021
   10:29

   Pekný deň,

   Našim článkom sme chceli práve inšpirovať. Ak máte záujem o kúpu podobného kameňa, určite sa obráťte na predajcov. 🙂

  Dana
  26/11/2021
  00:16

  Dobri vecer chcela bisom si oboednat tieto co mate na pult

   Miroslava Luptakova
   03/12/2021
   10:30

   Pekný deň,

   Našim článkom sme chceli práve inšpirovať. Ak máte záujem o kúpu podobného kameňa, určite sa obráťte na predajcov. 🙂

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie