Dnes je 25.júla 2024, meniny má Jakub

Ratanové kreslo pochádza z väznice, dnes je prvkom bohoštýlu

História vzniku

Toto ikonické kreslo pochádza z filipínskeho väzenia v Manile, kde si väzni skracovali svoj čas pletením ratanových výrobkov už od roku 1914. Počas 20. storočia sa pávová stolička v bohoštýle stala základným prvkom fotografických štúdií, salónov a fajčiarskych miestností v bohatých domoch.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Festival Brides (@festivalbrides),

Špecifický dizajn

Ratan je ľahký, prírodný materiál, vďaka čomu sa kreslo ľahko presúva a môže tak slúžiť ako interiérový aj exteriérový nábytok. Ratanové prútené kreslá disponovali nespočetným množstvom rôznych dizajnov. Do popredia sa dostalo “pávie“ kreslo, ktorého tvar pripomína páví chvost.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa BUMBLE BellTents (@bumblebelltents),

Kráľ portrétovej fotografie 20.storočia

V 20. storočí sa žiadny portrét nezaobišiel bez prúteného kresla, vďaka čomu sa stalo symbolom pop kultúry. Kreslo sa stalo súčasťou portrétov mnohých slávnych ľudí: Elizabeth Taylor, Cher, Dolly Parton, Diana Ross, Charlie Chapman, Zsa Zsa Gabor a Stevie Nicks.

Tiež sa objavilo v televízii a rôznych filmoch. V 60. rokoch 20. storočia sa trend ratanového nábytku premietol aj na obaly hudobných albumov a pretrval počas nasledujúcich dvoch desaťročí.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elke Stevens-Ottevanger (@wolkom.home),

Budeme radi, ak nám do komentára napíšete, či si na kreslo spomínate. A ak ho náhodou sami doma také máte a zdalo sa vám, že už vyšlo z módy, neponáhľajte sa s jeho zbavením.

Kat

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 4x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie