Dnes je 30.novembra 2022, meniny má Ondrej/Andrej

Pikošky a fakty o stavbe Pamätníka SNP

Netradičný tvar a jeho význam

Stavba je rozhodne unikátna a jej nekonfekčný tvar si ľudia vysvetľujú mnohými spôsobmi. Sú takí, ktorí hovoria, že stavba bola inšpirovaná Le Corbusierovým skupkulturalizmom, tvarom srdca, bačovským klobúkom, či ľadovcom. Bývalý režim si tieto podoby obzvlášť rád spájal s hrdinstvom, odhodlanímhúževnatosťou slovenského národa.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivana Klepáčová (@mademoiselle_iva),

Pamätník SNP je v strede rozdelený na dve polovice. Predel symbolizuje tragické obdobie vojny, ktorá ľudstvo rozdelila na dve, proti sebe bojujúce strany. V samom strede je umiestnený hrob neznámeho vojaka, osvetľovaný večným ohňom.

Pôvodný návrh sa nikdy neuskutočnil

Pravdou je, že Pamätník SNP mal najskôr vyzerať úplne inak. V roku 1959 bola vyhlásená súťaž, ktorej sa ako čerstvý absolvent zúčastnil aj Dušan Kuzma. V jeho návrhu mala budova štvorcový pôdorys a bola zdobená vonkajším stĺporadím. Návrh síce vyhral, no bez reálneho výsledku. Politický režim v tom čase polemizoval nad celým významom SNP a stavba pamätníka na túto počesť, nebola najvhodnejšia.

Radi spoznávate zaujímavosti o rôznych stavbách? Potom si nenechajte ujsť ani náš článok o tom, prečo trestali pekárov v Primaciálnom paláci.

Tak, ako pamätník poznáme dnes

Kuzma vytvoril aj druhý, dramaticky odlišný návrh, ktorý nám je dnes už dobre známy. S blížiacim sa 25. výročím SNP, sa opäť začalo diskutovať o náležitom ocenení historického míľnika našich dejín a realizácia projektu sa stávala skutočnou. Prekvapivými slovami Antonina Novotného „mně se to líbí“ na zasadnutí ÚV KSČ, dostal netradičný návrh Dušana Kuzmu definitívnu zelenú a súdruhovia mohli začať s jeho výstavbou.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Múzeum SNP (@muzeum_snp),

Hľadanie vhodného miesta

Vyjadrenie Novotného bolo prekvapivé aj preto, že dlho presadzoval, aby sa úlohy Múzea SNP zhostil Zvolenský Zámok. V návrhoch tiež padol Martin, no očividne ani jedno z miest nebolo vhodnejšie, ako hlavné dejisko Slovenského národného povstania – Banská Bystrica.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa @igrepostonly,

Normalizácia nesúhlasila so sochou

Budova Pamätníka SNP je spojením techniky a umenia, prameniacej v spolupráci Kuzmu s umelcom Jozefom Jankovičom. Mimo iného dal podobu aj súsošiu Obete varujú, stojacemu v strede monumentu. Predstavitelia normalizácie neboli zrovna nadšení jej nejasným a otvoreným posolstvom, a tak sochu radšej preložili do Kališťa. Na svoje pôvodné miesto sa vrátila až v roku 2004.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa @klaudia_klembarova,

Búranie ulíc

Bystričania si na veľkú stavbu zvykali len pomaly. Nielen preto, že sa stala celkom novým a netradičným symbolom ich mesta, ale aj preto, že sa kvôli jej výstavbe muselo presťahovať mnoho obyvateľov. Majestátna budova potrebovala dostatok voľného miesta a vyžadovala si zbúranie dvoch celých ulíc – Novej a Mäsiarskejčasť Kapitulskej ulice.

Dnes je už Pamätník SNP vnímaný pozitívne. Pripomína ťažké osudy vojny, dôležitosť a krehkosť mieru, ako aj príbehy ľudí, ktorí stáli za jeho vznikom. Do dnešného dňa patrí k najpozoruhodnejším stavbám minulého storočia. Boli ste niekedy v múzeu osobne, či poznáte ďalšie zaujímavosti o pamätníku? Napíšte nám váš názor pod článok.

Baška

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie