Prečo trestali pekárov v Primaciálnom paláci?

Primaciálny palác je klasicistická palácová stavba na Primaciálnom námestí v Bratislave. Slúži ako sídlo primátora hlavného mesta Bratislavy, no zároveň sú niektoré jeho časti súčasťou expozície Galérie mesta Bratislava. Prečo sa nedozvedieť viac? Neváhajte a pokračujte v čítaní ďalej a objavte aj pikošky spojené s touto stavbou.

0
17
Photo by @ kristinabotlova on Instagram

Vďaka svojím architektonicko-umeleckým kvalitám je Primaciálny palác jednou z najvyhľadávanejších pamätihodností Bratislavy. Aj po vyše dvesto rokoch, môžu obyvatelia a návštevníci Bratislavy obdivovať úchvatnú stavbu citlivo zakomponovanú do mestskej zástavby historického jadra mesta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa _BESTWORLDPICS (@_bestworldpics),

Reprezentačné prvé poschodie je prístupné verejnosti a najväčším lákadlom je tu zbierka vzácnych anglických kráľovských gobelínov zo 17. st. Zrkadlová sieň paláca sa využíva na koncerty. Palác je otvorený denne okrem pondelka 10.00 – 17.00 hod. Súčasťou paláca je aj kaplnka sv. Ladislava, v ktorej sa konajú omše.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Vallo (@matus.vallo),

Najzaujímavejšie a najviac vyhľadávané časti paláca sú Fontána sv. Juraja a Trestajúca studňa.

Fontána sv. Juraja

Na vnútornom štvorhrannom nádvorí Primaciálneho paláca stojí fontána svätého Juraja, legendárneho rytiera, ktorý bojuje s drakom. Podľa jednej z legiend je postava rytiera Juraja totožná s arcibiskupom Jurajom. Jeho boj s drakom symbolizuje úsilie katolíckej cirkvi vyhnať reformáciu z mesta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @sasha_shake,

Prečítajte si aj tieto pikošky o Bratislave a predveďte sa pred svojimi priateľmi čo všetko o Bratislave viete!

Trestajúca studňa

Podľa tradície to bola studňa určená na tresty. V nej trestali pekárov. Ich mená a výška trestu je zapísaná v mestskej kronike. Trestali ich za to, ak výrobky mali nižšiu hmotnosť, alebo ich upiekli z menej kvalitných surovín. Takéto tresty vykonávali v Bratislave až do roku 1773. Potom ich zakázal panovník Jozef II.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Davide Feola (@edivad_88),

Čo hovoríte na takéto výchovné praktiky? Ak ste už navštívili krásny palác napíšte nám, čo na vás najviac zapôsobilo. Keď nie, máte skvelý tip na ďalší výlet.

Martin

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto