To najlepšie z metódy pokus omyl = vernakulárna architektúra

Vernakulárna architektúra sa inak nazýva aj ľudová architektúra. Ide o architektúru, ktorá sa zaoberá metódami, materiálmi a spôsobom konštrukcie, pričom využíva lokálne zdroje, ktoré sú k dispozícii. Vernakulárna architektúra odkazuje na tradície, trendy, historický vývoj a prírodné danosti určitého územia v rámci dlhšieho časového úseku. V nasledujúcom článku si o tejto architektúre povieme viac.

0
83
zdobený drevený dom s bielou výzdobou ľudovej architektúry zo Slovenska
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Cicmany-radenov_dom.jpg

Vernakulárna architektúra sa od projektovanej odlišuje tým, že sa zakladá na vedomostiach a postupoch odovzdaných z generácie na generáciu. Tieto vedomostipostupy boli nadobudnuté najmä metódou „pokus omyl“. A to, čo sa ukázalo ako správne a funkčné, sa odovzdávalo ďalej.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Holidayinfo Slovensko (@holidayinfo.sk),

Pojem vernakulárny si niektorí ľudia zvyknú zamieňať s tradičnou alebo tradicionalistickou architektúrou. Ide o iný druh architektúry, i keď sa môžu z určitej časti prelínať.

Pokiaľ vás zaujíma viac o ľudovej architektúre na Slovensku, určite si prečítajte článok s názvom Neprekonateľná krása ľudovej architektúry na Slovensku.

Ľudová architektúra na Slovensku

Ľudová architektúra na Slovensku bola počas celých dejín odolná voči módnym slohovým vplyvom a primárnu úlohu zohrávala vždy funkcia. Zdobenie sa týkalo hlavne uličnej fasády a vstupov. V rámci urbanizmu sa domy líšili len málo a to práve ornamentálnym prejavom. Tvary ľudovej architektúry sa menili najmä v závislosti od potreby materiálu, ktorý poskytovala príroda. Len máloktorá krajina sa môže pochváliť takou rozmanitou ľudovou architektúrou. V tomto je Slovensko skutočne výnimočné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa FABULOUS SLOVAKIA (@fabslovakia),

Ak chcete vidieť ľudovú architektúru, tak nemusíte chodiť hneď do skanzenov. Ľudová architektúra sa na Slovensku zachovala dodnes a pri prechádzaní krajinou si ju môžete všimnúť takmer na väčšine územia. Najväčšiu stopu zanechala v regiónoch ako sú Turiec, Orava, Liptov, Kysuce, Záhorie či okolie Detvy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jana.Petrášová.Š. (@jana_petrasova_s),

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite nám dať lajk. Do komentára nám zároveň môžete napísať, kde ste mali možnosť vidieť ľudovú architektúru naposledy?

Martin

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto